01.02.2019

TEHLİKE NEREDEN ALGİLANMALIYDI

Korkutulduğumuz zamanlarda sosyalizmin Türkiye'de zemin bularak çoğunlukların peşinden gideceği bir siyasi akım olmadığı çok açıktı.Ne yazık ki ülkenin sosyalist entelektüelleri de sosyalizmi ülkenin şartlarına uygun bir uyarlamayı   sağlayacak birikime sahip değildi bu yetkinlikte olan bir kaçını da kimse dinlemedi.Bu sebeple sosyalizm bu topraklarda hep güdük  kaldı ve diğer ideolojilerin önüne geçemedi hatta güćlenmelerine ve tepki vermelerine sebep oldu.Aslında "kominizm tehlikesi" diye bir şey bu topraklarda asla olmadı.

Oysa siyasal islam sosyalizmden çok daha güçlü donelerle gelerek cumhuriyetin kuruluş ilkelerine freni patlamış bir kamyon gibi çarptı.Tamamen kontrolsüzce ve doğru düzgün bir teorisi dahi olmayan bu akım İslami hassasiyetleri olan fakat İslami bilgisi olmayan halkı çok kısa sürede kendine bağlamayı başardı.Diğer ıdeolojik söylemleri de çeşitli yöntemlerle refüze etti.Ateist sosyalistler ,Fatiha bilmeyen ülkücüler ,faizci liberaller  gibi kaynağını hep dinden alıyormuş gibi yaptıkları tanımlamalarla bütün ıdeolojik söylemleri kendi zaviyelerinden din düşmanı ilan ettiler.Cahil müslümanlar ise hep bu kandırmacaya inandı ve inanmaya da devam ediyor.

Eğer bugünün siyasetçileri bu fikirle mücadele etmek niyetindeyseler.Öncelikli yapmaları gereken şey halka kendilerine sunulan ıdeolojik söylemin İslam olmadığının anlatılması üzerinden meseleyi anlatmalarıdır.Hatta İslam'ın en büyük zararı siyasal İslam üzerinden gördüğünün anlatılmasıdır.Bunca değişik İslam anlayışının olduğu bir ülkede çocuk istismarına "bademleşme" diyenin de  tecavüze uğrayan kadına "şort giyiyordu caiz değil ,tecavüz edilebilir " diyenin de, eş dost akrabaya yapılan iltiması cuma hutbesine bağlayanın da , ülkeyi yönetenlerin ülkenin kazançlarından belli oranda pay almaları caizdir diyenin de    İslam'ın bir köşesinden tutuyormuş gibi görüldüğünü önce anlamaları sonra anlatmaları gereklidir. 

Bu yüzden ya halkın İslami cehaletini ortadan kaldıracaksınız ya da siz İslami referanslarla bu adamları çürüteceksiniz.Yoksa siyasal islam İslam'mış gibi yaparak bu topraklarda büyümeye devam edecek. Siz kendinizi ne kadar anlatmak isterseniz isteyin karşınızda bir inanç sistemi duruyor .
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.