12.01.2019

ANDIMIZI NİYE OKUYORUZ

5000 yıllık bir tarihe sahip olduğumuz için okuyoruz. 2000 yıllık devlet ve ordu geleneğine sahip olduğumuz için okuyoruz.16 büyük devlet kurduğumuz için okuyoruz. Bilinen dünyanın 3/2' sine sahip olmuş imparatorlukların kurucusu olduğumuz için okuyoruz. Bir çağ kapatıp yeni bir çağ açtığımız için okuyoruz. Farabi, Biruni, İbni Sina ,Hazarefen, Lagari ve daha bir çok bilim adamı ve felsefeciyi yetiştiren bir milletin mensubu olduğumuz için okuyoruz. Şiirde sanatta Bilge Kağan'dan bu yana dünyaya mal olmuş sanatçıları Dede Korkut, Ahmet Yesevi,Yunus Emre ,Hacı Bektaşi Veli, Fuzuli, Ömer Seyfettin, Peyami Safa, Nazım Hikmet, Orhan Veli, Yahya Kemal'i içimizden çıkardığımız için andımızı okuyoruz. Son yüzyılın en büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk'ü içimizden çıkardığımız için okuyoruz. Daha nice sebep sayabiliriz.

Bu kadar sebebimiz olduğu için doğruyuz, çalışkanız ,mazlumun yanındayız. Bu sebeplerledir ki yeniden Dünya'ya hükmedecek hakkı hakim kılacak nesillerin kendini bulması ecdadını anlaması , ilkelerini  atalarının izinden bu minval üzere kurması için okuyoruz. Her gün bu idealleri çocuklarımız tekrar tekrar anlasın zihinlerine nakş olsun diye onlara okutuyoruz. Doğrudur her sabah "Türküm" demekle Türk olunmuyor da sen unutsan da düşmanın Türk olduğunu unutmadığı için okuyoruz. Türk olduğunu unutma diye okutuyoruz.

Ben okumam diyene oku diye zorlamıyoruz. Biz kendi çocuğumuzun okuma hakkı için çalışıyoruz.Ebulfeyz Elçibey!in sözü ne güzeldir."Türk değilim diyene sakın ısrar etmeyin Allah'ın bahşettiği şerefi istemeyene zorla şeref verecek değiliz." Biz şerefimizle var olmak için çocuklarımıza bu şerefi andımızla nakşediyoruz. Kendini yüce millete mensup hissetmeyenlerle bir işimiz yoktur mevzumuz bizim çocuklarımızdır .             

Ne mutlu Türküm Diyene
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.