01.02.2019

IRAK SEÇİMLERİNİ OKUMAK

Irak ta özgür seçimlerin yapılması başlı başına önemli bir olaydır. Orta doğu da, özellikle de Arap ülkelerin de çok partili serbest seçimlerin olması bile gelecek için umut vermektedir. Bu yönüyle, seçimler  memnuniyet vericidir. 12 Mayıs ta yapılan parlamento seçimlerine çok sayı da parti ve partiler koalisyonu katılmıştır. Ancak Irak halkı %45 gibi düşük bir oran da seçime katılarak umutsuz olduğunu göstermiştir. Kürt bölgesinde katılım %70 olmuştur. Ülke genelinde bu düşük katılımın ve umutsuzluğun temel nedeni halkın politikacılara güvenmemesi ve ülke de yaşanan kaos ve yolsuzlukların hat safhada olmasıdır. Ülke de yaşanan, yolsuzluk, rüşvet ve kargaşa halkı bıktırmış ve güvensizlik yaratmıştır. Bu seçimlerde en önemli propaganda konusu rüşvet ve yolsuzluğu önleme vaatleridir. Ülkede ki sorunlar ve umutsuzluk halkı, dini cemaatler ve Irak Komünist Partisi gibi küçük ve ideolojik partileri popüler hale getirmiştir. Seçimin birinci partisi, 329 milletvekilinden 54’nü çıkartan, Irak’ın, Şii dini güçlü liderlerden Mukteda El Sadr’ın kurduğu SAİRUN ittifakıdır. Bu ittifak için de farklı siyasi felsefeden altı küçük parti bulunmaktadır. Bu partilerden biri de Irak Komünist Partisidir. 47 milletvekili çıkartan Fetih İttifakı ikinci olmuştur. Bu ittifak IŞİD’e karşı savaşan İran destekli Şii radikal Haşd El Şabi’nin siyasi militanları tarafından kurulmuştur. 42 milletvekiliyle üçüncü gelen parti mevcut başbakan Haydar El İbadi’nin Nasır(Zafer) ittifakıdır. ABD ve Suudilerin desteğini alan İbadi çok başarılı olamadı. Seçim vaatleri arasın da güçlü bir milli ordu ve rüşvetle mücadele vardı ama inandırıcı olamadı. Dördüncü gelen parti, Irak’ın eski başbakanı ve İran’ın desteklediği Nuri El Maliki’dir. Maliki’nin Kanun Devleti Partisi 26 sandalye alarak beklediğini bulamamıştır. Beşinci parti Barzani’in Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) 25 sandalye kazanmıştır.  Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı Sünni İyad Allavi’nin Vataniyye partisi 21 sandalye elde ederek altıncı olmuştur. Yedinci parti diğer bir Kürt grubu olan Kürdistan Yurt Severler Birliği 17 sandalye kazanmıştır. Bir diğer Sünni ve Irak cumhurbaşkanı yardımcısı ve Türkiye’nin desteklediği Usame Nuceyfi’nin Irak’ın Kararı partisi 14 milletvekili kazanmıştır. Kürt partisi GORAN 5 Milletvekili ve Türkmen Cephesi ise Kerkük te 3 milletvekili çıkarmış ama sonuca itiraz etmiştir.

2003 yılında ki ABD müdahalesi, 2.5 milyon Iraklının ülke dışına göç etmesine neden olmuştur. Ülke için de bulunan Hıristiyan ve Yezidiler güvenlik nedeniyle halen devletin kontrolünde ki kamplarda yaşamaktadırlar. Yakılan yıkılan ülkenin imarı için 400-600 milyar dolara ihtiyaç olduğu hesaplanmaktadır. 2003 yılından günümüze kadar, Irakta, 15 yılda, 800 milyar dolarlık petrol ve gaz geliri sağlanmış ve bu gelirin 312 milyar dolarının akıbeti bilinmemektedir. Ülke de mezhep ve etnik ayrım had safhadadır. Dış güçler elini ülke üzerinden çekmemektedir. Ülke bütünlüğü bozulmuştur. Araplar, Sünni ve Şii olarak ikiye bölünmüştür. Kürtlerin siyasi ve bağımsızlık mücadelesi aralıksız devam etmekte ve ülkenin toprak bütünlüğünü tehdit etmektedir. ABD başta olmak üzere, on dört yabancı ülke Irak ta asker bulundurmaya devam etmektedir. İran, Iraklı Şiileri, Suudiler ve körfezin Arapları da Sünnileri desteklemektedir. İki milyondan fazla nüfusa sahip Türkmenler, dış destek olmadığı için bir varlık gösterememektedir. Türkiye’nin Türkmenlere olan mütevazi desteği AKP iktidarı ile kesilmiştir. Türkmenlerin desteklenmesi Türkiye’nin politik ve ekonomik çıkarınadır. 12 Mayıs seçimleri umarız kardeş Irak halkına demokrasi ve huzur getirir, maalesef, elimizde dua etmekten başka imkan yoktur.
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.