01.02.2019

ABD, PKK ADINA TÜRKİYE İLE SAVAŞACAK MI YANİ?

Şu gerçeğin altını bir kez daha çizelim; Zeytin Dalı Harekâtı, ABD’nin Suriye’deki oyun planını bozdu. İki yönden bozdu:
Birincisi, YPG teröristlerinin bir kısmı ABD için bekledikleri cephelerden ayrılarak, Afrin’e gitmeye başladı. Menbiç’teki ABD’li komutanın ve Beyaz Saray sözcüsünün, “Afrin’e giden YPG gruplarına desteği keseriz” demelerine rağmen, YPG’li teröristlerin  bir kısmı bunu hiç dikkate almadı.
Bu durum ABD’yi “SDG (YPG) dağılıyor mu” kaygısına sürükledi.

İkincisi, Türkiye’nin, Rusya ve dolaylı olarak Suriye’nin zımni kabulüyle güçlü bir harekâta girişmesi, ABD’nin Suriye’deki konumunu Rusya lehine geriletti.
ABD, kimse karışmadan yerleştiği Kuzey Suriye’de, kuklası olacak PKK devletçiğinin kurulması ve ayakta tutulması planının öyle tereyağından kıl çeker gibi işlemeyeceğini görmüş oldu.
Türkiye’nin böyle bir oluşumu engellemeye kararlı olduğunu sadece sözde değil sahada da görmüş oldu.

Başlangıçta Türkiye’yi dikkate almayan Trump’ın laubali tutumu değişmiş görünüyor. Türkiye’yi Menbiç’e girmemesi konusunda ikna etmek için Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster ve Dışişleri Bakanı Tillerson’un Türkiye‘yi ziyaret edecek olmaları, ABD’nin ciddi kaygılar içinde olduğunu gösteriyor.

 PSİKOLOJİK SAVAŞ

ABD, Türkiye’yi Afrin’de tutmaya çalışıyor. Bunu sağlamak için de Türkiye’nin gözünü korkutmaya çabalıyor. Menbiç üzerinden bir psikolojik savaş yürütüyor.
Türkiye ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan üzerinden, “Menbiç’e de geleceğiz” mesajını vermeyi sürdürüyor. ABD’nin Menbiç’teki komutanının ağzından “buradan çekilmeye niyetimiz yok” mesajı vermesi de Ankara’yı doğal olarak hiç etkilemedi. Ankara’nın “yanında kim olduğuna bakmadan Menbiç’teki teröristleri vururuz” açıklamaları devam etti.
Psikolojik savaşta el yükselten ABD bu kez, Suriye’deki birliklerinin en üst komutanı Korgeneral Funk’u Menbiç’e gönderdi. Funk, yanında ABD’li gazetecilerle doğrudan YPG teröristlerinin yanına gitti ve oradan Türkiye’yi tehdit etti: “Çekilmeyi düşünmüyoruz. Vurursanız, agresif karşılık veririz” dedi ve YPG’lileri kahraman ilân etti! “Benim işim savaşmak” diyerek de Türkiye’ye gözdağı vermeye çalıştı.
Türkiye’nin, General Funk veya Beyaz Saray’dan gelecek bu tehditlere pabuç bırakması mümkün değil. Geçmişe baktığımızda da ABD 1974’ de Kıbrıs Barış Harekatını yapma demişti, yaptık, 1990’larda Kuzey Irak’a operasyon yapmamıza karşı çıkmıştı ama yaptık. Şimdi de gelinen noktada Türkiye, hayati çıkarlarının gereği olarak nereye gitmesi gerekiyorsa oraya gitmekte kararlı.  ABD’nin anlamadığı bu…

PKK’NIN TAŞERONU ABD

ABD’nin tehdidini Türkiye’ye çevirmesi rollerin değiştiğini gösteriyor. Önce PKK-PYD-YPG terör cephesi, ABD’nin Suriye’de taşeronluğunu yaptı. Şimdi ise ABD Türkiye’ye karşı PKK’nın taşeronluğuna soyunmuş görünüyor.
ABD’nin düştüğü durum trajikomik bir durumdur.
Dünyanın süper gücü geçinin ve dünyanın her tarafına ‘’terörle mücadele etmek’’ adı altında müdahaleden geri durmayan ABD, bugün bir terör örgütünün müttefiki konumunda. NATO’nun ikinci büyük ordusuna sahip Türkiye’ye karşı medet umduğu PKK?!…
Bunu ne Birleşmiş Milletler’de ne NATO’da izah etmesi mümkün değil.

ABD’NİN BİR BAŞARISI VAR MI?

Süper güç olsa da ABD’nin kısa tarihine bakması sürekli hata yaptığını görmesi için yeterli.
Müdahalede bulunup da istediği sonucu alarak gittiği bir devlet yok.
Afganistan’da düştüğü durum ortada…
Keza Irak’tan nasıl kaçıp gittiği daha belleklerde taze…
Vietnam’da uğradığı tarihi yenilgiyi anımsatmıyorum bile…
Suriye’de düştüğü durum da ortada…
Rusya ve İran etkinliğini artırırken, Türkiye kararlı şekilde sınırlarını terörden arındırırken ABD ne yapıyor?
Suriye’ de tutunabilmek için elindeki tek müttefiki olan PKK adına Türkiye ile savaşacağı mesajları veriyor.
Şimdi ABD, NATO müttefiki ve bölgenin Rusya ve İran’la birlikte en güçlü ülkelerinden biri olan Türkiye’ye karşı, PKK adına savaşacak mı yani?
Akla hiç yatkın gelmiyor…
Eğer böyleyse Washington çıldırmış olmalı…
Washington böyle bir çılgınlık yapmamalı…
Tabii eğer Beyaz Saray’da bir miktar akıl kaldıysa…
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.