01.02.2019

04 Temmuz, Çuval ve Menbic Zaferi (!)

04 Temmuz ABD'nin bağımsızlık günü olarak kutlanır. 04 Temmuz'un Türk kamuoyunun gündeme girişi ise 2003'te yaşanan Türk askerinin başına çuval geçirilmesi olayıyla olmuştur.
O olay NATO müttefiki olan iki ülke arasındaki büyük kırılma noktası olmuştur. Türk kamuoyu ve özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerinde büyük travmaya yol açmıştır. Çünkü dost ve müttefik ülke olarak bilinen bir ülkeden düşmanca, haince bir hareket gelmiştir. Bu durum TSK'nın üst kademelerindeki general ve amiraller dahil Türk askerinin kafasında ABD algısı değişmiştir.

04 Temmuz 2003; düşmanca ve haince saldırı

ABD'nin 04 Temmuz 2003'teki bu düşmanca hareketi ve saldırısı onunla sınırla kalmamış aslında kumpas davaları olarak bilinen saldırıların başlangıcı olmuştur. Bu saldırılar 15 Temmuz'daki FETÖ kalkışmasıyla başka bir boyut kazanmıştır.  Bu nedenle, Türkiye ve Türk milletinin geleceği ve çıkarları için mücadele edenlerin 04 Temmuz'u unutması mümkün değildir.

04 Temmuz 2003'te başlayan saldırı ve düşmanca hareketler günümüzde Türkiye'ye karşı terör saldırıları yaparak Türkiye'yi bölmeyi hedefleyen, şuanda Suriye kuzeyinde ağırlık merkezini oluşturmuş PKK/YPG terör örgütüne binlerce TIR ve uçakla gönderdiği silah ve askeri teçhizatla devam etmektedir.

Algı yönetimine milyonlarca dolar harcayan ABD'nin bu bağlamda 04 Temmuz'da Türkiye'deki çuval olayıyla başlayan Türk kamuoyundaki olumsuz ABD algısını bir nebze olsun değiştirmek, önümüzdeki aylarda bölgede yapacağı yeni operasyonlarda Türk desteğini alabilmek adına en azından çuval olayının konuşulmasını önlemek için arayış içinde olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Menbic yol haritası; Türk ve Amerikan açıklamaları örtüşmüyor

Gelişmelere bakıldığında Türk ve Amerikan Dışişleri Bakanları arasında mutabakata varıldığı açıklanan Menbic Yol Haritası ABD için uygun bir manivela gibi gözüküyor. Yol haritası metni kamuoyuna açıklanmadı. Dolayısıyla Menbic yol haritasıyla ilgili olarak bildiklerimiz Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun açıklamalarıyla sınırlı. Ancak Türk medyasına nedense yansımayan ABD Dışişleri yetkililerinin açıklamalarına ve askeri yetkililerinin açıklamalarının satır aralarına bakıldığında Türk ve Amerikan tarafının yol haritasından anladıkları ve açıklamaları birbiriyle örtüşmüyor.

ABD açısından dış politikasında küçük bir ayrıntı gibi duran Menbic konusu Türk kamuoyunda oluşturulan algıyla birlikte bütün Suriye politikasının mihenk taşı olmuş durumda. Öyle olunca da yol haritasının Türkiye'nin taleplerinin hepsi karşılayan bir zafer gibi sunulması dikkat çekici. Bu durum ABD'nin de işine geliyor.

Neden 04 Temmuz?

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun 21 Haziran'da CNN Türk'teki açıklamasında yol haritasıyla ilgili konuşurken bunu "diplomatik zafer" olarak yorumlamış ve "YPG'nin çekilmesi 4 Temmuz'da başlayacak" demişti.

Tabi daha olay gerçekleşmeden bunun bir diplomatik zafer olduğunu ifade etmek ve buna inanmak anlaşılır değildir. Çünkü ABD en azından 2 senedir ABD söz vermektedir, hatta ABD ve YPG 2016 sonbaharında çekildik diye açıklama bile yapmıştır anacak bunun öyle olmadığı kısa sürede anlaşılmıştır. Dolayısıyla bu ön kabul ve zafer açıklamaları neden yapılıyor sorusunun cevabını yine hükümet yapmak durumundadır.

Algı yönetiminde aynı tarihler, mekanlar, kişiler vs önemlidir. Böyle olunca YPG'nin çekiliş tarihi olarak 04 Temmuz'un ifade edilmesini şüpheyle karşılanması gerekir. Yukarıda ifade ettiğimiz gibi Pentagon alı yönetimine çok büyük bütçeler ayırmaktadır ve 04 Temmuz tarihi ortaya çıktıysa bir bildikleri mutlaka vardır.

Menbic yol haritası gerçekten zafer mi?

Çavuşoğlu'nun dediği gibi 04 Temmuz'da YPG çekilmeye başlayacak mı? ABD tarafından gelen açıklamalara bakılırsa YPG durumu anladı ve yol haritasıyla ilgili işbirliği yapacak. Ama bu nasıl bir işbirliği, YPG kiminle işbirliği yapacak muamma. İşbirliğinden kasıt ne? YPG'liler gerçekten Menbic'ten çekilecek mi?
Herşey bu kadar basit idiyse ve YPG terk edecekse niye en az iki senedir ve halen ABD ve YPG Menbic'e yığınak yapıyor, üs açıyor, Amerikalı generaller, diplomatlar ve senatörler Menbic'te niye basın turları yapıyor ve Menbic'te herşeyin güvenli istikrarlı olduğunu gösterip SDG/YPG'lilerle poz veriyorlar el sıkışıyorlar?
Çavuşoğlu'nun 04 Temmuz açıklamasına ilişkin ABD tarafı karşı bir açıklama yapmadı. Ve gelen duyumlar 04 Temmuz'da Menbic'ten YPG'lilerin çekilişini gösteren haber ve fotoğrafların medyaya yansıyacağı yönünde.

Türk askerinin henüz Menbic'e girmediği bilindiğine göre 04 Temmuz'daki bu YPG çekilme haber ve fotoğraflarının gerçeği yansıttığına nasıl inanacağız? Türk askeri gerçekten Menbic'e girip merkezde çevre yerleşim birimlerinde YPG'li var diye kontrol edebilecek mi? Amerikalı yetkililerin dediği gibi YPG'lilerin üniformalarını çıkartarak ya da üniformalarda ve bina karargahlarda YPG ve Apo armalarının kaldırıp Menbic askeri konseyi arması takarak YPG/PKK görünürlüğünün azaltılmasını YPG çekildi olarak kabul edip bunu zafer olarak mı göreceğiz?

Çavuşoğlu'nun belirttiği diplomatik zafer gerçekten var ise bunu ortaya koyacak bu soruların cevabının da net olarak bilinmesi gerekecek. Yani Menbic'te bir zaferden, yol haritasının bir başarı olduğundan, YPG/PKK'nın çekildiğinden bahsetmek için henüz çok erken ve teyit edilmiş hiç bir somut gelişme maalesef yok.

Aksine eğer 04 Temmuz'da YPG çekildi çekiliyor haber ve fotoğrafları medyaya düşmeye başlarsa Türkiye'nin bekasına ve güvenliğine yönelik düşmanca saldırılar sarmalının başlangıcı olan Çuval saldırısını konuşmamak için ABD açısından uygun bir ortam oluşacak. Bununla birlikte YPG çekildi çekiliyor haber ve fotoğrafları 04 Temmuz'dan sonra gelirse de sorduğumuz soruların net cevabı açıklanmadan Menbic yol haritasının zafer olduğunu da göstermez.
 
 
 
 
 
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.