01.02.2019

Umutsuzların Umudu Geleceklerini Göremeyen Gençlerin Sesi İTALYA’nın 5 Yıldız Hareketi

İnsanoğlu, en eski çağlardan bu yana; ister telepati deyin, ister kuantum, isterseniz kısıtlı veya gelişkin ulaşım ve iletişim olanaklarıyla her zaman bilgi paylaşımı içerisinde olmuş ve üretilen her bilgi, insanlık için büyümeye devam eden “bilgi küpü”ne eklenmiştir.
 
İnsanların yaşadıkları sorunlar ve insanların öznitelikleri değişmemekte, sadece kullanılan araçlar değişmekte ve gelişmekte.
 
Temel gereksinimler, temel korkular ve temel kaygılar her zaman varlığını korumakta veya göstermekte.
 
İnsanoğlu, gereksinimlerini güvenle giderip, korkularını ve kaygılarını azalttıkça insanlaşmakta, çağdaş insan kimliği kazanmakta.
 
Aksi durumda da bir o kadar çağdaş insan olmaktan uzaklaşmakta.
 
Bu durum, tarihte defalarca tekerrür etmekte.
 
Bizler yine, çağdaş insan olmaktan hızla uzaklaştığımız bir süreci yaşıyoruz.
 
Umutsuzluk had safhada ve özellikle ve doğallıkla, gençler gelecek kaygısı içerisinde.
 
Türkiye’nin içinde bulunduğu süreçteki en önemli iki kavramın umutsuzluk ve gençlerin gelecek kaygıları olduğunu düşünüyorum.
 
Mevcut deneyimlerden yararlanmak adına, dünya üzerindeki iletişim ve etkileşim okyanusuna, insanlığın bilgi küpüne başvurduğumuzda, yararlanacağımızı düşündüğüm bir bilgiyi/deneyimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
 
İtalya’da yaşanan bir deneyimin yolumuza ışık tutabileceğini düşünüyorum.
 
İtalyan siyaseti, 2007 yılına gelindiğinde Berlusconi hükümetleri ve kifayetsiz muhalefet partileriyle çıkmaza girmişti.
 
2007 yılında, popüler bir aktivist, TV komedyeni ve blogger olan 1948 doğumlu Beppe Grillo “beppegrillo.it” adresi üzerinden bir blog yazmaya başladı.

Muhalif fikirleriyle tanınan bu “bilişim gurusu“ Gianroberto Casaleggio, medyanın görmezden geldiği Grillo’ya internette örgütlenmeyi önerdi.

Blog kısa sürede dünyanın en popüler 7. Blogu oldu.

Grillo’nun blogu 2009 yılında dünyanın en çok okunan ve etki yaratan bloglarının yer aldığı Web Celeb listesinde beşinci sırada yer aldı.

Blog’un başarısının altında yatan temel nedenlerden biri 2001-2006 yılları arasında İtalyan ana akım medyasının, Silvio Berlusconi gibi kirli politikacılar ve işadamlarının eline geçmesi ve Berlusconi’nin İtalya’nın en popüler “yedi” TV kanalının “altı”sını kontrol ediyor olması ve muhalifleri yok saymasıydı.

Blog zaman içerisinde kendi topluluklarını oluşturmaya başladı ve yüzlerce topluluk oluştu.

Medyada yer almanın bütçesiz yolunun “gündem yaratmak” olduğunu biliyor ve bunu uyguluyordu.
 
Sanal ortamda sosyal iletişimi en iyi kullanan siyasi figürlerden biri olan Beppe Grillo’nun yaratıcılığı ve enerjisi ile iletişim dâhisi olan Gianroberto Casaleggio’nun yetenekleri birleşince 4 Ekim 2009'da “5 Yıldız Hareketi – 5YH“ (M5S - Movimento 5 Stelle) adı altında bir oluşum ortaya çıktı.

 
5 Yıldız Hareketi, “sağ” ve “sol“ kavramlarını bir kenara koyarak doğrudan sisteme savaş açtı.
 
Hareketin ulaşmak istediği hedefleri arasında; devletin her vatandaşa sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayabileceği ve insanca geçinebileceği kadar maaş, ücretsiz eğitim ve sağlık güvencesi ile mecliste tartışılan konular hakkında doğrudan fikir beyan edip oy kullanabileceği internet erişimi sağlaması vardı.
 
Grillo ve Casaleggio,  “MeetUp” sistemi ile düzenli toplantılar yapmaya ve yerel topluluklar kurumaya başladılar. İnternetten organize olan bu topluluklar yine internet üzerinden kararlar alıyorlardı.
 

Hareketin savunduğu en temel konular; “İnternet İle Doğrudan Demokrasi”, “Katılımcılık”, “Internete Ücretsiz Erişim”, ve “Devletin Küçülmesi” gibi konulardı.
 
Ayrıca; “Ücretsiz ve Sansürsüz Bilgi Akışı”, “Şeffaf Siyaset” ve “Özgür Medya” istiyorlardı.
 
Seçim dönemi geldiğinde Beppe Grillo kendisine ambargo koyan medyaya meydan okuyarak bir kampanya başlattı ve “rating için horoz dövüşüne girmeyeceğim” dedi.

Hiç televizyona çıkmadı.

Küfürlü, iğneleyici, nüktedan tavrını meydanlardan ve sosyal medyadan görünür kıldı.
 


Grillo, “aday olmayacağını, seçilen arkadaşlarının da maaşını halkın hizmetine sunacaklarını” duyurdu.
“Her harcama, internette şeffaf hale gelecek. Her vekil, 6 ayda bir internet üzerinden seçmenlerinin güven testinden geçecek. Güven tazeleyemeyen çekilecek” dedi.
 
Grillo seçim döneminde “Tsunami turu” adı verilen, yüzbinlere ulaşan coşkulu mitingler düzenledi.
2013 Genel Seçimleri öncesindeki mitinginde 800 bin kişi toplayarak gündem yarattı.
 
Sağlık ve eğitimin devlete devrini,

Sürdürülebilir toplu taşıma ve yenilenebilir enerji yatırımlarını vaat etti.
 
5 temel siyasal vaat ortaya koydu:
 
1- Herkese özgür, sınırsız ve ücretsiz internet bağlantısı,
2- Herkes için ücretsiz ve temiz suya erişim hakkı,
3- Ücretsiz toplu taşıma hakkı,
4- Çevrecilik ve doğanın korunması,
5- Sürdürülebilir kalkınma.
 
Yolsuzluğa karışan işadamlarını, bankaları isimleriyle teşhir etti.

Teşhir faaliyetlerini; Twitter, Facebook ve YouTube’dan 2 milyon kadar takipçisiyle seçmene/halka halka ulaştırıldı.
 
“5 Yıldız Hareketi“; edebiyatçıların, akademisyenlerin, gazetecilerin katılımıyla, siyasetten umudu kesmiş bıkkın kitlelerin umudu haline geldi.
 
5 Yıldız Hareketi ilk katıldığı 2008 yerel seçimlerinde toplam yedi belediye meclisi üyesi kazanmasının ardından 2009’da da Avrupa Parlamentosu seçimlerinde desteklediği adaylar seçilmeyi başardılar.
 
5 Yıldız Hareketi’nin resmi doğumunu ve programı, 4 Ekim 2009’da bu gelişmelerin ardından ilan edildi.
 
2010 yılından itibaren girdiği her seçimde başarısını artıran 5YH, 2013 yılında yapılan ve adayların yarısını kadın olarak belirleyerek girdiği genel seçimlerde yüzde 25,5 oy alarak İtalya’nın 3. Partisi olmayı başardı.


 
5 Haziran ve 19 Haziran 2016’daki kısmi yerel seçimlerde 5 Yıldız Hareketi’nin genç adayları büyük başarı sağladı, İtalya’nın büyük şehirlerinden Roma ve Torino’yu kazandı.
 
5 Yıldız, kısa sürede halk tarafından “umutsuzların umudu” ve “geleceklerini göremeyen gençlerin sesi” olarak anılmaya başlandı.
 
5 Yıldız Hareketi 4 Mart 2018’de yapılan genel seçimlerde ise yüzde 32.5 oyla birinci olarak ülkenin en büyük siyasi partisi oldu.
 
Daha önce siyasete bulaşmamış ve meclise girene kadar sıradan işler yapmış yaş ortalaması 37 olan 162 genç parlamenterle, İtalyan siyasetinin kirli yapısına meydan okudu.
 
Mafya tarafından rüşvetle ele geçirilmiş klasik siyasetçileri ve partilerini, teslim alınmış işbirlikçi tekel medyasını şaşkınlığa uğrattı.
 
Beppe Grillo bu başarıyı şöyle formüle etmişti: “Eğer hatipliği iyi, insanların tanıdığı  bir ünlüyü alıp teknoloji ile birleştirirseniz, Dünya’nın her yerinde dengeleri değiştirecek bir güç elde edersiniz”.
 
Aktarmak istediğim deneyim özetle bu kadar.
 
Anlatmak istediklerim ise bu deneyimden çıkarılacak kitaplar dolusu, teorik kurgular ve pratik eylemler.
 
Buna bir an önce başlamak ve hep birlikte ete kemiğe büründürmek,
 
İçinde bulunduğumuz ve hızlı gelişen otoriterleşme sürecinde; yeni yollar, yeni düşünceler, yeni eylem biçimleri geliştirmek ve gündem belirleyici, ön alan, çözüm üreten, umut vareden, kaygı gideren, inandırıcı politikalar üretmek zorundayız.
 
Ortak aklı kullanmak isteyenlere çağrımdır:
 
Vakit kaybetmeden üretmeye ve ürettiklerimizi dünyanın “bilgi küpü”ne katmaya bulunduğumuz yerden başlayalım.


 
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.