12.01.2019

ANKETLER ÇÖPE İTTİFAK BİTİK

Baskın, acil, panik, telaş, ne derseniz deyin Türkiye’nin kader seçimine çok kısa bir süre var.
 
Uyum yasalarının bile hazırlanmadığı, seçim kararından sonra mini uyum yasası diye uydurma kararlarla gidilen bir seçim.
 
Bu seçimde ne olur düşüncesini, ortalıkta dolaşan çakma anketlerle anlamaya çalışanlar var.
Daha hangi partilerin seçime gireceği belli olmadan, Cumhurbaşkanı adayları belirlenmeden, ittifaklar netleşmeden yapılıp tartıştırılan tüm anketleri çöpe atın.
 
Gerçek anketler; eğer çarpıtılmazsa, manipülasyona uğramazsa, Adil Gür’ün referandumdaki %60’lık anketleri gibi 9 puanlık şişirmeler içermezse, değerlendirilebilecek anketler Mayıs ayı sonundan itibaren ortaya çıkacak ve anlam kazanacaktır.
 
Anketleri beklemeden gerçek durum nedir anlamak isterseniz sizlerle bir kaç gerçek veri paylaşmak istiyorum.
 
Gerçekleşen veriler üzerinden ve verilere dayalı birkaç küçük ilave yorumla 24 Haziran seçim sonuçlarını bulabilirsiniz.
4 yıl önce 2014’teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, bugüne gelirken yaşananlar henüz yaşanmamışken, Erdoğan’ın oyu %51.75
 
2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde, anlaşılıyor ki, Erdoğan’a 2011’deki 49,80’lik AKP oyları dışında şahsi sempatiyle veya başka gerekçelerle 2 puanlık ilave oy verilmiş. Karşısındaki çatı adayı, hiç tanınmamasına rağmen %40’a yakın oy alırken, Selahattin Demirtaş’ın oyları %10 civarı olmuş.
 
2017 yılındaki referandumda ise her türlü devlet olanağı tek başına Tayyip Erdoğan tarafından kullanılmış, 2016 FETÖ 15 Temmuz ağır darbe girişimi olmuş, müthiş bir medya propagandasına girişilmiş, Kürt’lerin siyasi partisi üzerinde büyük baskılar kurulmuş, YSK kanun dışı bir uygulamayla mühürsüz oyları geçerli saymış vs. vs.
 
Tüm bu olan bitene rağmen, “EVET görünümünde” Tayyip Erdoğan’a verilen oylar ancak %51,41 olabilmiştir.Bugün ittifak yapan güçlerin ana yapısı olan AKP ile MHP’nin toplam oyları;
 
Önce, 2011-2015 arasında %62,82’den (AKP’nin tek başına iktidarını kaybedeceği şekilde) %57,16’ya düşmüş,
 
Sonrasında ise başlangıçta koalisyon kurulmasını önleyecek (istikşafi görüşmeler vb. uydurma yöntemlerle) her türlü oyun yapılarak, sonrasında da bilinmeyen eller tarafından yaratılan; patlamalar, terör olayları, ölümler, yıkımlar ve dolayısıyla oluşturulan korkularla, 2011 toplamının altında kalacak şekilde ancak %61.40’a kadar getirilebilmiş, eski yerine gelememiştir.HDP ise bağımsız adaylarla seçime girdiği 2011’deki %6,59’luk oylarını 7 Haziran 2015’te parti adıyla 13,12’ye çıkarmış, sonraki kaos döneminde ise herşeye rağmen sadece %2,36 oranında oy kaybederek 10,76’da tutunmayı başarmıştır.
 
Önümüzdeki seçimde ise seçimin kaderini değiştirebilecek nitelikte iki önemli siyasi yapı, önceki formülasyonları bozacak konumlara gelmiştir.
 
Bunlardan biri AKP’nin temelinde yeri olan ve Tayyip Erdoğan’ın AKP içinde eritmeyi başardığı Saadet Partisi, diğeri ise MHP muhalefetinden yola çıkarak merkeze doğru yol alan, gerek MHP’den, gerekse AKP ve CHP’den oy alabilen İYİ Parti’dir.
 
Saadet Partisi son dönemeçte sağladığı popülariteyle her türlü baskı ve güç araçlarına rağmen geçmişte dönem dönem alabildiği 2 puanlık oyu, hatta AKP içindeki kavramsal İslami düşüncedeki yozlaşmalara tepkiyle belki daha fazlasını alacak güce gelmiştir.
 
İYİ Parti ise kısa sürede tamamladığı parti örgütlenmesi dışında, özellikle lideri Meral Akşener’in yarattığı kişisel potansiyelle ve sinerjiyle, çok sürpriz sonuçlara ulaşmaya adaydır.
 
Akşener’in Cumhurbaşkanlığı seçiminde parti oylarının dışında hatırı sayılır oranda bir artı getireceği de halk nezdinde çok net hissedilmektedir.
 
Diğer unsurları da sıralarsak,
 
15 Temmuz ve sonrasındaki OHAL uygulamalarıyla referandumda net olarak anlaşılamayan tek adam rejiminin ne demek olduğu az çok ortaya çıkmıştır.
 
Durum korkutucu bir şekilde hissedilmeye başlanmıştır.
 
Torba yasalarla, tek kişilik kararnamelerle, akşam söylenip sabah geçilen uygulamalarla, Başbakan’ın bakanların, bürokratların haberlerinin dahi olmadığı, belki yıllarca, belki aylarca tartışılması gereken (eğitim sistemi gibi) konuların saatler içinde dile getirilip geceden sabaha kurallaştırılmaya çalışılması gibi somut hareketler rahatsızlık yaratmıştır.
 
Bu hareketlerin sonucunda;
 
Ekonomi iyice bozulmaya yüz tutmuş,
İşsizlik tavan yapmış,
İsraf, almış başını gitmiş,
Eğitim alt üst olmuş,
Ülkenin tüm varlıkları satılmış,
Gelir dağılımı anormal derecede bozulmuş,
Orta sınıf tükenmiş,
Köylü; çiftçi, hayvancı perişan olmuş,
Atanamayan öğretmenler mağdur olmuş,
On binlerce insan işinden olurken, aileleri perişan duruma düşmüş,
FETÖ mücadelesi FETÖ ile ilgisi olmayan; kişi, kurum ve kuruluşlara sarkmış,
Medya FETÖ bahanesiyle tekleştirilmiş,
Ana akım medya baskıyla ve tehditle ele geçirilmiş,
Özgürlükler ortadan kaldırılmış,
Demokrasi’nin tüm kurumları teker teker yozlaştırılmış,
Adalet ve hukuk sistemi çökertilmiş,
Uluslararası ilişkiler yerle bir olmuş,
Diplomasinin tüm incelikleri ortadan kaybolmuş,
Güven sıfırlanmış,
 
Türkiye yalnızlaştırılmıştır.
 
Ve daha neler, neler …
 
Sonuç itibarıyla,
 
Yukarıdaki karşılaştırmalı tüm veriler ve gerçek seçim sonuçları ile saydığım gelişmeler doğrultusunda; önümüzdeki seçimlerin ve bu tarihsel dönemecin müsebbibi olan AKP-MHP-BBP ittifakının, hızla gerilediği ve çakılma yolunda ilerlediği net olarak anlaşılmaktadır.
 
Bu değerlendirmeler ışığında da aşağıdaki tahmini sonuç tablosunu yaparak,
 
Kimse korkmasın diyor,
 
Bu zalim iktidarın ve o iktidarın tek adamının, yerini mutlaka ve mutlaka demokrasi güçlerine bırakmak zorunda kalacağını sizlere şimdiden müjdeliyorum.
 
Tüm diktatörler ve baskıcı rejimler günü geldiğinde devrilmiştir.
 
O gün Türkiye için 24 Haziran’dır.
 
Başaracağız,
Başaracağız,
Başaracağız. 
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Leyla Öztürk8 ay önce
başaracağız...
Metın Tas8 ay önce
süper bir yorum kardeşim inşallah abbas yolcu