01.02.2019

​Türkiye’nin İlk Kutup Bilim Evi Açıldı.

​Türkiye’nin İlk Kutup Bilim Evi Açıldı.
Haberin Yazısını Oku
Türkiye’de bir ilk olarak,İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)  Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin başarılı Müdürü Doç. Dr. Burcu ÖZSOY’un girişimleri ve Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi YAZICI’nın destekleri ile bugün Tuzla’da halka açıldı.1 Aralık 1959 yılında Antarktika Antlaşması imzalanarak kıta barışa ve bilime adanmıştır. Türkiye’nin 18 Eylül 1995 tarihinde katıldığı bu Antlaşmaya 53 ülke taraftır. 1 Aralık 1959 Antartika Antlaşması’ nın yıldönümü dolayısı ile açılış bugüne denk getirilmiştir.2015’e kadar bilim insanlarının bireysel girişimleri ile sürdürdüğü kutup araştırmaları, İTÜ PolReC’in kurulması ile resmi bir kimlik kazanmıştır.
İTÜ Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinasyonunda sürdürülen kutup çalışmaları, 2017 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı himayelerine, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesine alınmıştır.Türkiye’nin 1513’ten başlayan kutup çalışmalarının yer aldığı zaman tüneli, 1967 yılında Antartika ’ya ilk Türk bilim insanımız Atok Karaali’nin kıtada giydiği kıyafetinin de olduğu bu müzede ayrıca kutup bölgelerini ve hayvanlarının tanıtımlarının yer aldığı bölümler bulunmaktadır. Ayrıca kutup soğukluğunu -17 derecede bire bir yaşayabileceğiniz ayrı bölüm ise gerçekten görülmeye değer. Kutup çalışmalarının tanıtımı ve halka erişimi için hazırlanan Kutup Bilim Evi’nin geleceğin bilim insanlarına yol göstermesi beklenmektedir.Kutup Bilim Evini Ziyaret Ücretsiz

2015 yılında kurulan Türkiye’nin ilk Kutup Araştırmaları Merkezi’nin (İTÜ PolReC) kurucu müdürü olan Doç. Dr. Burcu ÖZSOY, ilk olarak 2006 yılında Oden isimli  araştırma gemisinde Amerikalı ve İsveçli Bilim insanları ile ilk Antartik Bilim Seferine katılmıştır.

Antartika kıtasına giden birinci ve ikinci Türk Ulusal Antartika Bilim Seferlerinin lideri olarak tarihe geçen Doç. Dr. Burcu ÖZSOY bundan sonra çalışmalarına hız vererek devam edecek.


Barışa ve Bilime adanmış olan Antartika Bilim Seferlerinde Ülkemizi temsil eden Burcu Özsoy'a bu anlamlı projede ve meşakkatli çalışmalarında ilk günden beri her türlü desteği verenlerden biri de işkadını-turizmci Binnur Karadağlı. Özsoy'u desteklemenin milli bir görev olduğunu belirten Karadağlı " Bu tarihi süreçte yer almaktan ve hocamızı desteklemekten büyük onur ve gurur duyuyorum." dedi. 

Haber Ayyldız / ÖZEL
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.