01.02.2019

Dünyada O Hastalık Hızla Yayılıyor

Dünyada O Hastalık Hızla Yayılıyor
Haberin Yazısını Oku
Psikiyatri, halk sağlığı ve nörobilim alanında 28 küresel uzman ile hastalar ve savunucu grupları tarafından hazırlanan Lancet Komisyonu raporunda, ruh sağlığı konusunda dünya çapında büyüyen krizin insanlar, toplumlar ve ekonomiler üzerinde kalıcı zararlara yol açabileceği söylendi.

Raporun başyazarı Harward Tıp Okulundan Profesör Vikram Patel, maliyetlerin bir kısmının doğrudan sağlık hizmetleri, ilaç ve terapilerinden oluşacağını belirterek, çoğunun ise üretkenlik kaybı, sosyal refah, eğitim ile yasa ve düzene harcama gibi dolaylı yollardan olacağını kaydetti.

Patel, son 25 senede ruh sağlığı rahatsızlıklarının toplumların gittikçe yaşlanması sebebiyle "çarpıcı şekilde" çoğaldığını söyleyerek, "Durum, aşırı derecede vahim ama hiçbir ülke bu konuda yeterince yatırım yapmıyor. İnsanlarda ruh sağlığı kadar başka hiçbir sağlık durumu ihmal edilmedi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan tahminlerde, dünya çapında 300 milyon insanın depresyon, 50 milyon insanın bunama yaşadığı, 23 milyon insanın şizofren ve 60 milyonun da bipolar bozukluğu rahatsızlığından etkileniyor.

Lancet raporunun bu hafta Londra’da ilk defa bakanlar düzeyinde yapılacak olan ruh sağlığı zirvesi öncesi yayınlanması dikkati çekti.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.