12.01.2019

WhatsApp okundu bilgisi nasıl kaldırılır?

WhatsApp okundu bilgisi nasıl kaldırılır?
Haberin Yazısını Oku
Klasik SMS’ten farklı olarak mesajlaşılan kişinin en son ne zaman WhatsApp’a giriş yaptığı, gönderilen mesajları okuyup okumadığı gibi birçok bilgi işaretlerle anlatılır. 

Bazı kullanıcılar bu özellikleri severek kullansa da bazı kullanıcılar bu özellikleri kullanma taraftarı değil. WhatsApp’ta mavi tik kaldırma yani okundu bilgisini göstermek istemeyenler işlem yapmalıdırlar. Çünkü program indirildiğinde ve kullanıma başlandığından bu özellikler aktive edilmiştir. 

Mavi tik nedir? WhatsApp’ta mavi tik nasıl kaldırılır?

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın kullanıcıları uygulamanın her özelliğini kullanmak istemiyor. Bu özelliklerden en çok tercih edilmeyeni mavi tik yani okundu bilgisi.

WhatsApp'ta okundu bilgisini kapatmak için yapmanız gerekenler

WHATSAPP MAVİ TİK NE ANLAMA GELİR?

Whatsap'ta bazı özellikler işaretler ile ifade edilir. Örneğin; saat ikonu görürseniz bu; mesajınızın henüz gönderilmediğini ifade eder. Ya da üst kısımda gördüğünüz saat son aktif olunan saati temsil eder. 

Mavi tik de bu işaretlerden biridir. WhatsApp'ta mavi tik mesajı gelen kişinin o mesajı gördüğünüze emin olmasını sağlar. Bu sayede karşı taraf mesajı okuduğunuzu bilir. Bu nedenle mavi tık kapatma işlemi aslında okundu bilgisini kapatmaktır.

WHATSAPP MAVİ TİK KALDIRMA

WhatsApp'ta okundu bilgisi yani mavi tiki kaldırarak karlı tarafında mesajı okuyup okumadığını görmesini engelleyebilirsiniz. 

WhatsApp'ta okundu bilgisi nasıl kapatılır?

WhatsApp uygulamasını açın ve “Ayarlar” bölümüne tıklayın.

Hesap” bölümünü açın ve “Gizlilik” bölüme girin.

Gizlilik bölümünde yer alan “Okundu Bilgisi” seçeneğini pasif hale getirin.

Artık okundu bilgisi yani mavi tik karşı taraf tarafından görüntülenemeyecek.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.