12.01.2019

Mobil Abone Sayısı ne Kadar Oldu Türkiye Nüfusuna Yaklaştı mı?

Mobil Abone Sayısı ne Kadar Oldu Türkiye Nüfusuna Yaklaştı mı?
Haberin Yazısını Oku
İstikrarlı bir şekilde büyümeyi sürdüren elektronik haberleşme sektörünün 2018'e de iyi başladığını söyleyen Turhan, senenin ikinci çeyreğinde bu performansın devam ettiğini söyledi.

Turhan, söz konusu durumun sektörün göstergelerine yansıdığını söyleyerek, elektronik haberleşmenin gelişimini devam ettirdiğini bildirdi.

İşletmecilerin senenin ikinci çeyreğinde elde ettikleri toplam gelirlerin 14,4 milyar lira olduğunu söyleyen Turhan, aynı dönemde işletmeciler tarafından 2 milyar liranın üzerinde yatırım yapıldığını dile getirdi.

Turhan, sektörde 452 farklı işletmecinin BTK'den elektronik haberleşme hizmeti sunmak üzere aldıkları 798 yetkilendirmeyle hizmet verdiklerini söyledi.

Mobil abone sayısı 79,5 milyona ulaştı

Mobil abone sayısında artış devam ediyor Turhan, geçen sene sonunda 77,8 milyon olan mobil abone sayısı, bu sene ilk yarısı sonunda 79,5 milyon, sabit telefon abone sayısı da 11,5 milyon olduğunu söyledi.

Turhan, 1 Nisan 2016'senesinde hizmete sunulan 4,5G abone sayısında artışını sürdürerek 68,1 milyona yükseldiğini belirterek, "4,5G hizmetini cihazı ve SIM kartının uygun olması sayesinde aktif kullanan abone sayısındaki gelişim devam etti. Aktif olarak 4,5G hizmetinden faydalanan vatandaşlarımızın sayısı 37 milyona ulaştı.

Türkiye'nin senenin ikinci çeyreğinde aylık ortalama 453 dakikalık mobil görüşmeyle Avrupa ülkeleri arasındaki birinciliğinin devam ettiğini söyleyen Turhan, Türkiye'yi 313 dakikalık mobil görüşmeyle Bulgaristan'ın izlediğini söyledi.

Turhan, hem mobil hem de sabit genişbant abone sayısı istikrarlı artışı devam ettiğini söyleyerek, 4,5G abone sayısındaki artış fiberdeki yükselişin etkisiyle abone sayısı hızlı artış yaşandı.

59,1 milyonu mobil olmak üzere toplam genişbant abone sayısı 71,8 milyona ulaştı Turhan, internet abone sayısında geçen sene aynı dönemine kıyasla yüzde 8 artış görüldü.

Turhan, bu artıştaki ana etkenin yüzde 38,7'lik bir oranla 'Eve Kadar Fiber' abone sayısında, müteakiben yüzde 13,1'lik oranla da 'Binaya Kadar Fiber' abone sayısında gerçekleşen artış olduğunu söyledi.

Mobil internet kullanımı 731 bin terabayta ulaştı

4,5G abone sayısındaki artışın yanı sıra mobil veri kullanımında da artış görüldü Turhan, aylık ortalama mobil internet kullanım senenin ikinci çeyreğinde 4,2 gigabayt seviyesindeyken, cihazı ve SIM kartı uyumlu 4,5G abonelerinde ise bu rakamın 6,8 gigabayt olduğunu söyledi.

Turhan, bu dönemde toplam mobil internet kullanım miktarının, bir önceki çeyreğe göre yüzde 16 artarak 731 bin terabayta ulaştığını açıkladı.

Aylık ortalama sabit genişbant veri kullanımının 91,3 gigabayt, toplam sabit genişbant internet kullanım miktarının ise 3,4 milyon terabayt olarak gerçekleşti Turhan, konuşmasına şöyle devam etti:

4,5G ve ardından gelecek olan 5G teknolojileriyle artık hayatımızda daha fazla yer edinecek 'nesnelerin interneti' teknolojisi konusunda önemli göstergelerden olan Makineler Arası İletişim (M2M) hizmetlerinde abone sayısı artmaya devam ederek, bu senenin ilk yarısında 4,9 milyona ulaştı.

Turhan, genişbant internette yaşanan hızlı büyümenin karşılanabilmesi için altyapı imkanlarının da geliştirilmesi gerektiğini söyleyerek, fiber altyapı konusunda işletmecilerin yatırımların sürdüğünü bildirdi.

Senenin ikinci çeyreğinde fiber ağın 338 bin kilometreyi aştı Turhan, fiber internet abone sayısı da 2,6 milyona ulaştı.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.