12.01.2019

Enerji bakanından ilginç açıklama Vatandaşın fatura bedeli azaldı

Enerji bakanından ilginç açıklama Vatandaşın fatura bedeli azaldı
Haberin Yazısını Oku
İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, elektrik faturalarındaki artışla ilgili “Vatandaş, iktidarın güdümünde olan TRT’ye ödeyeceği payı, faturası kadar alınan hizmet bedelini, ne yazık ki devletin altı ilde 90 bin sayacı okuyamadığı için kayıp kaçak bedelini ve yüzde 18 vergisini nasıl ödeyeceğini düşünüyor”dedi.

DÖVİZ YÜKSELİRKEN YAPILAN ZAMLAR NEDEN GERİ ALINMIYOR

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur da doğal gaz ve elektriğe enflasyon üzerinde yapılan zamları hatırlatarak, “Bu zamlarla dört kişilik bir ailenin asgari tüketimiyle elektrik ve doğal gaz faturasının bedeli 273 liraya çıktı. Döviz yükseldi diye yapılan bu zamları döviz düştükten sonra niye geri almıyorsunuz?” diye sordu.

BAKAN DÖNMEZ: RAKAMLAR YALAN SÖYLEMEZ

Enerji Bakanı Dönmez, faturaların 2002 yılındaki asgari ücrete oranıyla şimdiki dönemi karşılaştırarak şöyle dedi:

Enerji tüketim maliyetlerinin dar gelirli vatandaşlara olan etkisi. 2002 yılında asgari ücrette 150 kilovatsaatlik bir elektrik tüketen hanenin, asgari ücrete oranı, aylık asgari ücret içindeki payı yüzde 15,1 iken bugün itibarıyla asgari ücret 1.603 lira, yine 150 kilovatsaatlik elektrik tüketimini baz aldığımızda asgari ücretteki elektrik faturasının payı yüzde 5,6; üçte 1 oranında aslında azalma söz konusu. Doğal gazda 2002 net asgari ücret üzerinden, 100 metreküplük ortalama bir aylık tüketim, asgari ücret içindeki payı yüzde 25… Bugün itibarıyla yine aynı miktardaki doğal gazın asgari ücret içerisindeki payı yüzde 9,2… 25’ten yüzde 9,2’ye düşmüş durumda. Rakamlar yalan söylemez.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.