12.01.2019

Cumhur İttifakı’nda samsun krizi büyüyor

Cumhur İttifakı’nda samsun krizi büyüyor
Haberin Yazısını Oku
AKP’li başkan “ittifaka ihtiyaçlarının olmadığını” söyleyerek 17 ilçenin tamamını kazanacak güçte olduklarını savundu.

Sözcü gazetesinin haberine göre, İttifak görüşmelerinin devam ettiğini ve süreçte bir tıkanma olmadığını belirten Hakan Karaduman, “Genel merkezimiz, teşkilat başkanlığımız ve yerel yönetimler ve seçim işleri başkanlığımız bizden ilimizle ilgili raporları ve bizim kanaatlerimizi alıyor, istiyor. 

Belki onlarda da aynı usul geçerlidir. Bahsedilen 10 ilçede iddialı olduklarına ancak gülebilirim. Daha önce kazandığı 4 ya da 5 ilçe vardı hatırladığım kadarıyla. Geçmişte onlar oraları yönetmiş olabilirler. 

Dolayısıyla onlar belki ellerini güçlü göstermek adına bu kadar çok sayıda ilçeyi söylemiş olabilirler ama biz 17 ilçenin tamamında gerçekten iddialıyız. 
Sadece yoruma dayalı bir iddiamız yok. Önceki seçimlerde aldığımız oylar aradan geçen süreçte yapılan hizmetler ve çalışmalar da bunun bir göstergesi” şeklinde konuştu.

İTTİFAKA İHTİYACIMIZ YOK

Samsun’da güçlü olduklarını ve ittifaka ihtiyaç duymadıklarını savunan Karaduman, “Onlara kendi belediyelerimizden vereceğimiz belediye yoktu. İlk başlardaki kanaatlerimiz budur. 

Sadece herkes bulunduğu yerlerde devam edebilir. Kimse kendi elindekini vermez ki bizde vermeme kararındayız” diye konuştu. “MHP’de olsaydım ben de onların söylediklerini söylerdim” diyen Hakan Karaduman, esas kararı iki partinin genel başkanının vereceğini de sözlerine ekledi.

ERHAN USTA NE DEMİŞTİ?

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, MHP’nin iddialı olduğu ilçelerin ittifaka yansıması gerektiğine vurgu yaparak,“İttifakın olup olmamasını Samsun'a has olarak düşünmemek lazım. 

Bizim Milliyetçi Hareket Partisi olarak isteğimiz Cumhur İttifakı'nın yerel seçimlerde de başarıya ulaşması. Bu yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi açısından da önemli. 

Ancak olmazsa olmaz değil. Yani müzakerelerde olumlu bir sonuç alınamazsa her türlü sonuca açığız biz. Sonuçta genel başkanımız en son yaptığı basın toplantısında ‘jest ile rest arasında bir harf farkı var’ olarak ifade etmişti. 

Yani ittifak mutlaka olacak diye bir şey değil. Biz Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından ittifak olmaması yönünde bir tavır gelirse biz ona da açık olduğumuzu ifade ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Usta, İttifak görüşmeleri sırasında MHP’nin Samsun’da 7 ilçeyi istediğini ancak AKP’nin 2 ilçeyi verdiğini belirmişti.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.