13.01.2019

Türkiye damga vuracak

Türkiye damga vuracak
Haberin Yazısını Oku
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) ana yükleniciliğinde gerçekleştirilen projeyle Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan ve 2030'lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkarılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkan ve kabiliyetlerle tasarlanan modern  uçakların üretilmesi amaçlanıyor.

Projede, yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve  sensör füzyonu gibi teknoloji alanlarındaki çalışmalar sonucu Türkiye, 5. nesil  bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında  yerini alacak.

Ürün ve teknoloji geliştirme ağırlığıyla Türkiye'nin en büyük ve zorlu  Ar-Ge projesi olan MMU Projesi için binlerle ifade edilen mühendisin görev  almasına ihtiyaç duyuluyor.

Bu alandaki nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi ve projeye hızlı  adaptasyonu için üniversitelerle iş birliği yapan TAI, projenin kritik Dönem-I,  Aşama-I (Ön tasarım) kısmında projede görev alabilecek tecrübe ve uzmanlık sahibi  mühendisler için Türkiye'nin önde gelen teknoloji geliştirme bölgelerinin  kapısını çaldı.

MMU Projesi hakkında detaylı bilgi veren TAI yetkilileri, söz konusu uzman personel desteği için mevcut potansiyeli anlamak amacıyla toplantılar  yaptı. Genel toplantıların yanında firmalar özelinde olası iş birliği alanları ve verilebilecek iş gücü destekleri üzerine yüz yüze kısa toplantılar  gerçekleştirildi.

"ÖDÜNÇ MÜHENDİS" FORMÜLÜ

TAI, teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren firmalara,  mevcut işlerini aksatmayacak şekilde süresi ve takvimi karşılıklı belirlenecek bir model önerdi.

Yaklaşık 1,5-2 yıl sürmesi planlanan iş birliği kapsamında firmalarda çalışan, alanında derinlemesine ve özel bilgiye sahip mühendisler, ihtiyaç  duyulan alanlara yönelik kurulan ürün takımlarına dahil edilecek. Bu kişilerin  tüm zamanlarını bu projeye ayırması gerekmeyecek. Mühendislerin haftanın  belirlenecek günlerinde çalışmaları mümkün olacak. Böylece mühendisler hem kendi  firmalarındaki çalışmalarını yürütecek hem de MMU Projesi'ne katkı verecek.

Oluşturulacak entegre ürün takımları, projenin başlangıcında bilinen  veya yol alırken ortaya çıkabilecek bilinmeyen sorunların çözümünde görevler  üstlenecek.

MMU Projesi'ne ilişkin tüm çalışmalar TAI Tesisleri'nde yapılacak.  Mühendisler, tam ya da yarı zamanlı olarak belirlenen tarih aralığında bilgi ve  tecrübeleriyle projede görev alacak.

Teknolojinin tabana yayılması prensibinden hareketle bu kişilerin  firmalarında kalarak özel çözümler üretmesi esas olacak. TAI, bu kişileri  bünyesine katmak gibi bir yaklaşımla hareket etmeyecek.

MİLLİ ÇÖZÜMLERİN SAYISINI ARTIRACAK

Bu model sayesinde, proje kapsamında ortaya çıkabilecek ihtiyaç ve  problemlere çözüm sunabilecek kişi ve firmalarla daha projenin ön tasarım  aşamasında tanışılması hedefleniyor.

Firmalarda çalışan mühendislerin ön tasarım ve gereksinimlerin  belirlenmesi sürecinde projede görev almasının, projenin ilerleyen aşamalarında  ortaya çıkacak iş fırsatlarından haberdar olunmasına ve o yönde kabiliyet ve  altyapı oluşturmasında fırsat sağlayacağı belirtiliyor.

İlerleyen aşamalardaki ihtiyaçları bilerek hazırlık olanağına  kavuşacak firmalar, bu doğrultuda araştırma ve üretim planlaması yapabilecek.

Uçağın kritik ön tasarım sürecinde görev alacak mühendisler, kendi firmaları ve ekosistemlerine taşıyacakları bilgilerle uçakta kullanılan milli  sistem ve çözümlerin sayısının artırılmasını da sağlayacak.

Firmalara ayrıca bu hizmet alımı karşılığında bir anlamda fon desteği sağlanmış olacak.


 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.