13.01.2019

Tren kazalarında 1623 ölüm

Tren kazalarında 1623 ölüm
Haberin Yazısını Oku
Önceki gün İstanbul Florya'da Halkalı-Gebze banliyö hattındaki test sürüşü esnasında yaşanan tren kazası yeniden ihmal iddialarını gündeme getirdi.

2002 yılından bu yana yaşanan tren kazalarında 1623 insanımız hayatını kaybetti. Hiçbir kaza aydınlatılmadı. Kimse istifa etmedi ve bütün araştırma önergeleri reddedildi.

Pamukova davasında zaman aşımı

Tren kazalarında ihmal iddiaları ilk olarak 2004 yılındaki Pamukova kazasından sonra yüksek sesle dillendirilmeye başlanmıştı. 41 kişinin öldüğü ve 89 kişinin yaralandığı kaza, 2 kez yargıtayda bozulmuş ve 7,5 yılın neticesinde zaman aşımına uğramıştı.

Kütahya'da ölümlü kaza

İstanbul-Denizli seferini gerçekleştiren Pamukkale Ekspresi'nin Kütahya yakınlarında raydan çıkması sonucu 9 kişi hayatını kaybetmiş, 21 kişi yaralanmıştı.

Çorlu'da altı boşalan raylar ölümlü kazaya sebep oldu

8 Temmuz 2018'de meteorolojinin sağanak yağış uyarılarına rağmen ertelenmeyen Kapıkule-İstanbul seferini gerçekleştiren yolcu treni, Çorlu'da yağışın menfez ile raylar arasındaki toprağın boşalmasına sebep olmasıyla devrilmişti. Acı kazada 25 kişi vefat etmiş ve 318 kişi yaralanmıştı.

Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kazanın yaşandığı tren yolu için "20 ay gibi kısa bir sürede bu hattı tamamladık. Bürokrasi bürokrasi diyoruz, engel engel diyoruz. 2012'de bu ihale yapıldı. Ancak 3 sene mahkemesi sürdü, yani 36 ay. Yapımı da 20 ay sürdü" demişti. Kazanın, tren yolu açılışının 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri öncesine yetiştirilmesi için normal sürenin altında tamamlanmasından dolayı kaynaklandığı iddia edilmişti.

Kazaya ilişkin bir araştırma önergesi veren İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Bal, hükümete;

- Menfez kesit ve projeleriyle menfez üstü ve çevresinde taşkın sularına karşı yapılması gereken dolgu ve koruyucu duvarlar usulüne uygun mudur?

- Toprak dolgu yapılması kazaya davet çıkarmış mıdır?

- Şartname kriterlerinin müteahhid firmaların insafına bırakılması görevli olan yol bekçilerinin maliyet kapsamında işlerine son verilmesi ve rutin günlük kontrollerin yapılmaması yaşanan bu facianın diğer bir önemli nedeni midir?

sorularını sormuştu. Önerge, AKP ve MHP oylarıyla reddedilmişti.

Ankara kazası

Son olarak Ankara-Konya seferini yapan yüksek hızlı trenle yol kontrolü yapan bir kılavuz tren çarpışmış ve 9 kişi hayatını kaybetmişti.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.