13.01.2019

TDK'da skandal "Boşnak" tanımı

TDK'da skandal "Boşnak" tanımı
Haberin Yazısını Oku
Odatv.com’da yer alan habere göre Türk Dil Kurumu'nun (TDK) resmi sitesinde, "Büyük Türkçe Sözlük" kısmında, "Boşnak" kelimesinin aratılması sonucunda çıkan "kocasından kaçarak başkasıyla evlenen kadın" tanımına İYİ Parti TBMM Grup Danışmanı ve Türk Dünyası'ndan Sorumlu Genel Başkan Danışmanı Vedat Yenerer'den tepki geldi.

"Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu ve Türk dilinin araştırılması ve geliştirilmesi görevini verdiği Türk Dil Kurumu (TDK), görüyoruz ki bu görevlerini unutmuştur. TDK'nın, pis ağzıyla Boşnak soydaşlarımız için alçakça bir tanım kullanan Rasim Ozan Kütahyalı'nın alçaklığını takip eder hale geldiğini görmek bir Evlad-ı FatihanTürk olarak beni çok üzdü" diyen  İYİ Parti TBMM Grup Danışmanı ve Türk Dünyası'ndan Sorumlu Genel Başkan Danışmanı Vedat Yener, TDK'nın derhal bu hatayı düzeltmesi ve sorumluları hakkında soruşturma başlatılmasını istedi.

TDK sözlüğünde "Boşnak" kelimesinin birinci anlamını: "kocasından kaçarak başkasıyla evlenen kadın" olarak tanımladı. Bu tanımın, "Türkiye Tükçesi Ağızları Sözlüğü"ne dayandırıldığı görüldü. Boşnak kelimesinin kamuoyunca bilinen manası ise ikinci tanımda yer aldı.

Boşnak soydaşlarımızın TDK'nın sitesindeki "Boşnak tanımı" karşısında büyük bir şaşkınlığa uğradıkları  ve sosyal medya üzerinden TDK'ya tepki gösterdikleri ve özür bekledikleri ifade edildi. 

TDK'nın "Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü"ne dayandırdığı bu tanımın, Türkiye'de "nerede, hangi ağız" tarafından kullanıldığı bilinmezken, söz konusu ifadelerin "Boşnak tanımından" kaldırılması talep edildi.

TDK'nın "Boşnak tanımı" için, "ikinci Rasim Ozan vakasıdır" ifadelerinde bulunuldu.

Rasim Ozan Kütahyalı, Gökçekler'in sahibi olduğu Beyaz TV'de yayınlanan “Beyaz Futbol” programında, “Kusturmalı Boşnak Saksosu” ifadesini kullanmıştı. Boşnaklar Kütahyalı'ya büyük tepki göstermişti. Kütahyalı, bu ifadelerinden sonra kovulmuştu.

İşte TDK'nın sitesindeki o tanım:
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.