13.01.2019

Taşoz Adası’na yunan adası demek vatana ihanettir

Taşoz Adası’na yunan adası demek vatana ihanettir
Haberin Yazısını Oku
Bakan Dönmez,  “Taşoz Adası, Lozan Anlaşmasının 12. maddesi ile doğrulanan 13 Şubat 1914 tarihli Büyük Devletler Kararı ile Yunan egemenliğine bırakılmıştır. Ege Denizi'nde, Türkiye ve Yunanistan tarafından ülke ve ada karasularının (6 mil) dışında herhangi bir petrol ve doğal gaz arama ve üretim çalışması yapılmamaktadır. 

Medyada bahsi geçen ve Taşoz Adası'nda yapılan arama ve üretim çalışmaları Yunanistan'ın karasuları sınırları dahilindedir” dedi.

Altı Büyük Devlet Kararı ve Lozan Antlaşması ile Yunanistan’a, Kuzey Ege adalarının egemenliği değil, sadece kullanma hakkının yani zilyetlik (possession) hakkı verildi. 

Taşoz Adası Türk Adası olduğu için Türk Deniz Kuvvetleri  Taşoz ve Semadirek Adalarının kıta sahanlığında araştırma yapıyor.

Türkiye’ye ait Taşoz Adası’nın Yunanistan’a ait olduğunu ilan eden, 1923 Lozan Antlaşması ve Altı Büyük Devlet Kararını yok sayan, Yunanistan hesabına çalışan ve vatana ihanet eden Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Türk Milletinden özür dilemeli ve derhal bakanlık görevinden istifa etmelidir.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.