12.01.2019

Suriyeli göçü işsizliği artırdı! 44 bin kişi geçici işe başvurdu...

Suriyeli göçü işsizliği artırdı! 44 bin kişi geçici işe başvurdu...
Haberin Yazısını Oku
454 bin kişilik bir Suriyeli nüfusa sahip olan Şanlıurfa'nın kendi nüfusu 2 milyon olmasına rağmen, iş gücünde çalışabilecek işsiz sayısı gerçekleri gözler önüne serdi. 
 
9 ay süreyle okul temizliği ve çevre düzenlemesi için yapılan iş başvurusunda şehirdeki işsizlik oranı ortaya çıktı. 
 
Şanlıurfa'da Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında, 9 ay süreyle okulların temizliğini ve çevre düzenlemesini yapmak üzere bin kişilik kontenjan açıldı, iş için 44 bin kişi başvuru yaptı. İşe alınacak kişilerin isimleri, stadyumda yapılan kura çekimiyle belirlendi.
 
İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki okullarda Toplum Yararına Program kapsamında 9 ay süreyle okulların temizliğini ve çevre düzenlemesini yapmak üzere bin kişilik kontenjan açıldı.
 
Başvuruların başlamasının ardından kent merkezi ve ilçelerde 44 bin kişi İş-Kur İl Müdürlüğü’ne müracaatta bulundu. Yoğun başvurunun ardından bugün 11 Nisan Stadyumu’nda noter huzurunda kura çekimi yapıldı. İş başvurusunda bulunanların tribünleri doldurduğu stadyumda yapılan kura çekimi sonunda asil ve yedek isimler belirlendi. Kurada ismi çıkanlar işe başlayacak olmanın sevincini yaşarken, ismi çıkmayanlar ise üzülerek evlerine döndü.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.