13.01.2019

Piyasalarda yangın var!

Piyasalarda yangın var!
Haberin Yazısını Oku
Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk kabinesinin açıklanması ardından sert yükselen dolar/TL’de yaşanan ilk tepki ardından küresel piyasalara daha paralel bir seyir görülüyor.

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı geriliminin küresel riskten kaçışı tetiklemesiyle TL gelişmekte olan para birimlerine benzer bir satış baskısı altında.

ABD’nin Çin’den ithal edilen 200 milyar dolar tutarında ürüne ek gümrük vergisi getirme tehdidinde bulunarak dünyanın en büyük iki ekonomisini ticaret savaşına gitgide daha yakın hale getirmesiyle birlikte küresel risk iştahı da oldukça kırılgan.

Dolar/TL bu sabah ise güne 4.70 civarında başladıktan sonra en yüksek 4.77 seviyesini test etti. Kur saat 15.20’de 4.7813/4.7823 seviyesinde işlem görüyor.

TÜRKİYE’NİN DOLAR CİNSİ TAHVİLLERİ KAYIPLARINI ARTIRDI

Tradeweb verilerine göre Mart 2036 vadeli dolar cinsi tahvilin fiyatı 1.1 sent düşüşle Haziran ortasından bu yana en düşük seviye olan 91.7 sente, Şubat 2045 vadeli tahvilin fiyatı ise 1.1 sent düşüşle 86.4 sente indi.

Türkiye dolar cinsi tahvilleri ile ABD’nin aynı vadeli tahvilleri arasındaki getiri farkı ise 8 baz puan yükselerek 20 Haziran’dan bu yana en yüksek seviye olan 434 baz puana çıktı.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.