13.01.2019

Loğoğlu: "Suriye'de sorun çok çözümü yok"

Loğoğlu: "Suriye'de sorun çok çözümü yok"
Haberin Yazısını Oku
Emekli Büyükelçi Faruk Loğoğlu, "Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Fırat'ın doğusunda da temizlik yapacağız dedi. Orada temizlik yapılabilmesi için İdlib'de nasıl Rusya ile birlikte çalıştıysak, orada da ABD ile birlikte çalışması lazım, YPG'yi temizlemek için. YPG kim ABD'nin açıklamalarına göre binlerce TIR silahın verildiği bir yapı" dedi. Suriye'de şu anda çözülen bir sorun olmadığını, duraklama devri olduğunu ifade eden Loğoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Çatışmaların azalması anlamına gelen duraklama can kaybı olmaması nedeniyle iyi bir şey gibi gözüküyor. Bu önemli. Bunun yanında ise ne İdlib, ne Menbiç'te, ne Suriye'nin diğer bölgelerinde ne de anayasa çalışmaları konusunda, ciddi bir ilerleme var. İdlib'de Türkiye'nin üzerinde etkili olduğu gruplar silahlarını bırakıp, tampon bölge dışına çıkıyorlar diyorlar. Radikal unsurların ne yapacağı konusunda bir haber yok. Menbiç'te hakikaten o süreç ilerliyor mu, Türkiye'nin istediği ölçüdeki zamanlamayla mı yürüyor, yoksa yürümüyor mu, belirsizlik olduğuna göre yürümüyor cevabını vermek gerekir. Yürüyor olsa Türkiye en azından bunu hemen açıklar. Anlaşmaya her iki tarafta uygun hareket ediyor. Açıklamalar olur, öyle açıklamalar duymuyoruz." Aksine Menbiç'te serzenişler içeren açıklamalar duyulduğunu söyleyen Loğoğlu "Türkiye tarafından güçlü, Rusya tarafından güçlü olmasa da İdlib'deki Soçi sürecinin işlediği şeklinde izlenim yaratıyor. Radikal unsurların çekilse bile bu süreçten sonra ne olacağı belli değil. En önemli çıkış öyle veya böyle bizim toprağımız olan İdlib'i kendi kontrolümüze alacağız diyen bir Suriye devlet başkanı var. Esad, tamamı çekilse bile İdlib'i Türkiye ve Rusya'ya bırakıyorum demeyecek. Burası benim toprağım diyecek. ABD ise Fırat'ın doğusunda varlığını YPG üzerinden sürdürmekte kararlı" diye konuştu.

+ Emekli Büyükelçi Loğoğlu "Ne İdlib, ne Menbiç'te, ne Suriye'nin diğer bölgelerinde ne de anayasa çalışmaları konusunda ciddi bir ilerleme var. Ülkede belirsizlik sürüyor" dedi.
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.