13.01.2019

Çılgın Proje'de yanıtlanmayan soru

Çılgın Proje'de yanıtlanmayan soru
Haberin Yazısını Oku
AKP’nin Kanal İstanbul projesini yap-işlet-devret yöntemiyle ihaleye çıkarılmasının torba yasadan geçmesine tepkiler sürerken, CHP’li eski milletvekili Umut Oran’ın projeye ilişkin 5 yıl önce Meclis’e taşıdığı sorular tekrar gündeme geldi.

Umut Oran CHP Milletvekili olduğu 2013 yılında, dönemin Başbakan’ı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a Kanal İstanbul projesine ilişkin sorular yöneltmiş ancak yanıt alamamıştı. Umut Oran, projenin hem dış politikada yaratacağı etkilere dikkat çekerken hem de ekonomik ve insan hayatı için yaratacağı tehlikeye dikkat çekmişti. Umut Oran, Erdoğan tarafından yanıt verilmeyen soru önergesinde, “Kanalın gerçekleşmesinin, sadece Türk boğazlarından geçişi düzenlemeyen aynı zaman Karadeniz-Marmara ve Çanakkale bölgesinde bir güvenlik rejimi de tesis eden, Montreux Sözleşmesine etkisini değerlendirdiniz mi? Sözleşmenin omurgası olan Türk boğazlarının bütünlüğünü bozarak, değiştirebilecek süreçlere karşı bir planınız var mıdır?” ifadelerini kullanmıştı.

Umut Oran’ın 2013 yılında Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği Kanal İstanbul projesine ilişkin iki ayrı soru önergesi şöyle:Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Abdurrahman Kılavuz5 ay önce
chp sen türkiyede kimin borazanlığını yapıyorsun merak ettim yukarıdaki ifadeler sanki yabancı gir devlet yetkilisinin sözleri gibi bana geldi