13.01.2019

Binali Yıldırım'ın 'adaylık açıklaması' neden ertelendi?

Binali Yıldırım'ın 'adaylık açıklaması' neden ertelendi?
Haberin Yazısını Oku
Arjantin gezisi sonrasında Yıldırım'ın İstanbul adaylığını açıklaması beklenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye iner inmez yaptığı açıklamada, İstanbul için "biraz daha sabır" istedi.

Erdoğan'ın bu açıklamasıyla Yıldırım'ın adaylığının açıklanması bir kez daha ertelenirken, kulislerde erteleme gerekçesine ilişkin bir kaç neden konuşuluyor.

BÜTÇE SONRASINA KALABİLİR

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre, TBMM Başkanlığı koltuğuna yaklaşık 5 ay önce oturan Yıldırım'ın, daha önce adaylığı gündemde olmadığı için önceden planlanmış programlarını tamamlamak istediği, bu nedenle de adaylık açıklaması konusunda biraz zaman istediği belirtiliyor.

Yıldırım ayrıca, bütçe görüşmelerine ilk kez TBMM Başkanı görev alacak.

Yıldırım'ın bu nedenle 10 Aralık'ta başlayacak ve 22 Aralık'ta tamamlanması planlanan TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmeleri tamamlanana kadar görevde kalmak isteğini, yakın çevresine ilettiği ifade ediliyor.

Geçen hafta sonu CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na sürpriz ziyarette bulunan Yıldırım'ın bu görüşmede adaylığı için "hayırlı olsun" dileğini ileten Kılıçdaroğlu'na, "bütçe görüşmelerinin başında ve sonunda konuşacağı" mesajı verdiği öğrenildi.

Bu nedenle AKP yönetiminin, yeni bir tartışma başlatmamak için Yıldırım'ın adaylık açıklamasını bütçe görüşmeleri sonrasına bırakabileceği belirtiliyor.

Yıldırım'ın adaylık konusundaki tereddütlerinden birinin, belediye başkanı seçilmesi halinde protokoldeki yeriyle ilgili sıkıntı olduğu biliniyor.

Yıldırım'ın TBMM Başkanlığı yapmış bir ismin, belediye başkanı olduktan sonra protokoldeki yerinin bakan, milletvekili ve hatta kimi bürokratların da gerisine düşecek olması nedeniyle adaylık önerisine başlangıçta sıcak bakmadığı ifade ediliyordu.

Bu kapsamda Erdoğan'ın, başkanlık sistemine geçilmesini de dikkate alarak geniş kapsamlı bir "protokol kararnamesi" çıkaracağı, Yıldırım'ın protokoldeki yerinin de bu kapsamda yeniden düzenleneceği belirtiliyor.

 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.