13.01.2019

8 kurşun ye, hastaneye kabul edilme

8 kurşun ye, hastaneye kabul edilme
Haberin Yazısını Oku
Hüseyin Özlük'ün yazısı:

1990’lı yıllar, halk deyimiyle ifade edilirse, terörün hortladığı yıllar olmuştu. Her gün şehit haberleri geliyor, ateş düştüğü yeri yakıyordu. Güneydoğu’da yaralanarak gözünü, kolunu, bacağını kaybeden askerlerimiz, GATA’da tedavilerini olduktan sonra baba ocağına gönderiliyordu. Sivil hayata alışmakta zorlanan bu gazilerimiz, psikolojik sorunlarla baş başa kalıyordu. İşte gazilerimizin yaralandıktan sonraki yaşantısında çektiği zorlukları bir nebze de olsa giderebilmek için Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin önderliğinde 1996 yılında, el ele kampanyası başlatıldı. Kısa süre içerisinde duyarlı halkımız bu kampanyaya destek vererek Ankara Bilkent’te TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi açıldı. Bu güzide tesiste, gazilerimiz hem tedavi görüyor hem de psikolojik olarak hayata hazırlanıyordu. Tesis ilk açıldığı yıllarda sadece gazilere hizmet verirken ilerleyen zamanda halkımızın teveccühleriyle yapılması nedeniyle % 10’u sivil vatandaşlara açıldı. Bu oran, gazilere verilen hizmeti aksatmamakla birlikte gazilerimizin sivil hayata daha çabuk geçiş yapmasına katkı sağladı. Bu durum 15 Temmuz hain FETÖ kalkışmasına kadar devam etti. Kalkışmanın hemen akabinde gazileri tedavi ve rehabilite eden tesis, SEBEBİ İZAH EDİLEMEYECEK ŞEKİLDE Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Zor geçinmesine rağmen halkımızın mutfak ve çocuklarının okul masraflarından keserek yaptırdığı bu tesis, tamamıyla sivilleşti. Hizmetler aksadı. Gazilerimiz bırakın rehabilite olmayı tedavi olmakta bile güçlükler yaşamaya başladı. İşte size çarpıcı bir örnek.

Nuri Karakaş.

Nuri Karakaş, 1 90 boyunda. Afyonkarahisar- Dinarlı. 2009 yılında J. Uzm. Çvş olmuş. Şırnak Çakırsöğüt J. Komd. Tug. K.lığında göreve başlamış. Evli olmasına karşın lojman olmadığından “güvenli değil” diye eşini götürememiş. Eşinin “ölürsek de beraber ölürüz” sözüne karşın zor olsa da merkezden bir ev kiralamış. Evlerinden birliklerine gidip gelen askeri personeller, çeşitli zamanlarda saldırıya uğradığından, her gün değişik araçlarla, tam donanımlı olarak seyahat ediyorlarmış.
Nuri Karakaş, 04 09 2015 tarihinde evinden birliğe giderken trafik lambalarında durduğu esnada çapraz ateşe maruz kalmış. Araçta bulunanların hepsi ölmüş. Nuri’yi de öldü diye hastaneye kaldırmışlar. Öldürmeyen Allah öldürmüyor. Vücuduna 8 kurşun isabet etmesine rağmen yaşamış. Boynundan aldığı kurşun ile boyundan aşağısı tutmuyor. Yaklaşık 6 aylık bir tedavi sürecinden sonra yavaş yavaş adım atar, elleri kendi işlerini yapar hale gelmiş. Bilkent Rehabilitasyon Merkezi’nden taburcu olduktan sonra el ve bacaklarını daha çalışır hale getirebilmek için memleketi olan Afyonkarahisar’da bulunan fizik tedavi merkezide tedaviye başlamış. Tedaviye başlamasından kısa süre sonra enfeksiyon kapması sonucu komaya girmiş. Baygın bir vaziyette, Ankara Gülhane Hastanesine getirilmiş. Komada bir hafta yatıp kendine geldikten sonra yeni adıyla Bilkent Gaziler Fizik Tedavi ve rehabilitasyon, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, 3 hafta fizik tedavi görmüş. Ekim 2017’de taburcu olarak memleketine dönmüş. Önceden yürümeye başlayan Nuri, şu an da yatağa bağlı durumda. Yeniden az da olsa yürümek, elleriyle bir şeyler tutmak istiyor. Gaziler için yapılan rehabilitasyon hastanesine Ocak 2018 tarihinde telefon ile başvurmuş. Telefon ettiği bütün kişiler “şu an da hastanemiz dolu olduğundan kabul edemeyiz.” Yanıtını vermişler. En son çare başhekimi arayan Nuri, Başhekim sekreterinin “Başhekimimizle görüştüm. şu an da yer olmadığından dolayı sizleri kabul edemeyeceğimizi, 6 ay sonra ancak sıraya koyabileceğini söylüyor.” Yanıtıyla karşılaşmış.
 
Sözüm bizleri Güneydoğu, Suriye, Irak’a gönderip, kendi çocuklarını çeşitli bahanelerle ya hiç askere göndermeyip ya da paralı askerlik yaptıranlara. Kahramanlarım, cengaver askerlerim deyip sırtımızı okşuyor, gazilerimiz bizim önceliğimiz diyorsunuz. Ardından şöyle bir genelge yayınlıyorsunuz. 696 sayılı KHK ile Bakanlığımıza devredilen Askeri Sağlık Kuruluşlarında poliklinik hizmetlerinde öncelik sırası konulu 2017-22sayılı öncelik genelgesi.
Acil vakalar,
Engelli hastalar,
Hamileler,
Hizmetteki TSK’da görev yapan rütbeli personel,
Şehit yakınları, gazi ve aileleri,
65 yaş üstü yaşlılar,
7 yaşından küçük çocuklar… 
Sizin önceliğiniz bu mu? 5. Sıra. Sizin önceliğiniz sizin olsun.
Başhekim Hanımefendiye sesleniyorum. Şu an da oturduğunuz makamı gazilere borçlusunuz. Onlar gözünü, elini, kolunu, bacaklarını vatana feda etmeselerdi, makamınızda rahat oturabilecek miydiniz. O makamı, tedavide öncelik sağladığınız; sarhoş direksiyona oturup kaza yapıp sakat kalanlara, mahalle kavgasında felç olanlara, tatilde sığ denize atlayarak boynu kırılanlara borçlu değilsiniz. Şehit düşmeyi göze alıp, boyundan aşağısı tutmayan, terör kurşunuyla yaralanmış Nuri ve Nurilere borçlusunuz.
 
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Gazi2 ay önce
yüzde yüz doğru çok kötü durum bende gaziyim bu duruma düştüm malesef