01.02.2019

Rusya, Ekonomisini Dolardan Uzaklaştırmak İstiyor

Rusya, Ekonomisini Dolardan Uzaklaştırmak İstiyor
Haberin Yazısını Oku
Uzmanlar, ABD’nin, doları finansal bir silah olarak kullanması sebebiyle Rusya’nın böyle bir adıma mecbur kaldığını fakat "dolarsızlaşma" sürecinin kolay olmayacağını belirtiyor. 

Rus hükümeti basın servisinden geçen hafta yapılan açıklamada, dolar kullanımının azaltılmasına yönelik çalışmaların devam ettiği, bu doğrultuda yurt dışı işlemlerde kullanılan paranın ulusal para birimine çevrilmesi için teşvikler ve mekanizmalar yaratılması üzerinde çalışmalara hız verildiği kaydedilmişti.

Rusya uluslararası anlaşmalarda dolar payını düşürdü

ABD Senatosu ise ABD'deki seçimlere müdahale ettiğine yönelik iddialar sebebiyle Rusya'nın en büyük bankalarına dolar kullanımını yasaklama ve Moskova'nın dış borç piyasalarına erişimini reddedecek kanun tekliflerini değerlendirmeye devam ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin, bir zaman evel yapmış olduğu açıklamada, ABD’nin, dolar kullanımına yönelik attığı adımlar sebebiyle "kendi ayağına sıktığını" savunarak, "ABD, doların güvenilirliğini zedeleyerek büyük bir hata yapıyor. 

Bu, tüm imparatorlukların yaptığı bir hatadır. Her şey istikrarlı görünür ve olumsuz sonuçların yaşanmayacağı düşünülür. Fakat hayır, olumsuz neticeler mutlaka ortaya çıkar.

ABD'nin yaptırımlar sebebiyle Rusya, uluslararası anlaşmalarda doların payını 2013’senesinden beri yüzde 79’dan yüzde 68’e düşürürken, Rusya’nın uluslararası rezervlerinde doların payı, bu sene ilk çeyreğinde 2017’senenin aynı dönemine göre 1,6 puanlık düşüşle yüzde 43,7’ye geriledi.

Dolar, dönüşü olmayan bir yola girdi

Rus ekonomisindeki "dolarsızlaşma" hamlesini Rus Ulusal Ekonomi Başkanlık Akademisi Finans Mühendisliği Kürsüsü Başkanı ve eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Konstantin Korishchenko, doların artık "dönüşü olmayan bir yola" girdiği görüşünü dile getirdi.

Korishchenko, ticaret savaşlarının yanı sıra ABD'nin, Yabancı Hesaplar Vergi Uyum Yasası (FATCA) ve Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) gibi unsurları da kullandığını hatırlatarak, "ABD’nin kullandığı küresel saldırı araçları sebebiyle dolardan olabildiğince uzak kalmaktan mutlu olacak ülkelerin sayısı artıyor.

ABD, doları hakimiyetini savunmak için elinden geleni yapacaktır

Harvard Üniversitesi Rusya ve Avrasya Çalışmaları Öğretim Üyesi Prof. Bruno Sergi de Rus ekonomisinin dolardan uzaklaşma imkanına sahip olduğunu söyledi.

Sergi, ticaret savaşları, ABD’nin ticaret açığını düşürmesi durumunda dolar likiditesinin düşeceğini söyleyerek, "Dolardan uzaklaşmak uzun vadeli riskler barındırıyor. 

Çünkü bu, mevcut küresel ticareti ve jeopolitik düzeni bütünüyle zayıflatıyor. Bununla birlikte ABD, doların hakimiyetini savunmak için elinden geleni yapacaktır. Bu konuda şüphe yok.

Avro veya lira ile anlaşmalara bir an önce başlanması gerekiyor

Yeni Ekonomi Okulu Finans, Yatırımlar ve Bankalar Programı Direktörü Prof. Dr. Oleg Şibanov ise ABD’nin dolara yönelik adımlarını "mali kitle imha silahı" olarak tanımladı.

Doların bir silah haline dönüşmesini "küresel mali piyasalar için olumsuz bir durum" olarak niteleyen Şibanov, "Örneğin SWIFT sistemine veya dolarla işlemlere yönelik gibi yasaklar son derece belirsiz bir durum yaratıyor.

Şibanov, uluslararası ticarette dolar dışındaki dövizlere yönelmenin zorlu bir süreç olduğunu vurgulayarak, "SWIFT verilerine göre, yüzde 40’lık payla dolar, ödemeler için anapara birimi olarak kullanılıyor. 

Bu, 5 veya 10 senelik süreler zarfında çok değişmez. Bu sebeple avro, renminbi veya lira ile anlaşmalar yapılmasına yönelik adımların atılmasına bir an evel başlanması gerekiyor.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.