12.01.2019

Yarıyıl Tatili Kaç Gün? Karneler ne Zaman Alınacak?

Yarıyıl Tatili Kaç Gün? Karneler ne Zaman Alınacak?
Haberin Yazısını Oku
Yarı yıl tatilinin başlayacağı günü merak edenler hem şubat tatili planlarını netleştirmek hem de sömestrin ne zaman başlayıp ne zaman biteceğini merak ediyor.

Halk dilinde 15 tatil olarak bilinen sömestir tatilinin ne zaman başlayacağı MEB iş takvimi ile belli oldu. MEB çalışma takvimine göre Ocak ayında başlayacak olan yarıyıl tatili 15 gün sürecek. Sömestr tatili bu sene 18 Ocak Cuma günü okulların kapanmasından sonra başlayacak.

15 TATİL UZAYACAK MI?

Yarı yıl tatili geldi. Yarı yıl tatili 22 Ocak 2018 – 2 Şubat 2018 tarihleri arasında olacak. 

Adı devamlı 15 tatil olarak anılan yarı yıl tatili 22 Ocak, 5 Şubat tarihleri arasında olacak ve öğrenciler tam 16 gün tatil yapacak. 

OKULLAR AÇILANA KADAR NELER YAPILABİLİR?

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, 2017-2018 eğitim öğretim yılının birinci döneminin yarın sona ermesi dolayısıyla öğrencilere önerilerde bulundu.

Yoğun bir eğitim öğretim dönemini tamamlayarak tatile hazırlanıldığını söyleyen Güngör, öğrencilere yönelik “Karnelerinizi alacak, bir dönemin çalışmalarının ilk neticelerini göreceksiniz. 

Karne notları ne başarının ne de başarısızlığın biricik göstergesidir. Öğrenme sürecindeki eksiklerimizi ve öğrenme biçimlerimizi gözden geçirme fırsatıdır.

Veliler, öğrenciler ve öğretmenler olarak, karnelerimizden kaba bir başarı ya da başarısızlık sonucu çıkarmaktan öte, kendine yetebilen toplumsal duyarlılıkları gelişmiş, değerlerini günlük hayatına yansıtabilen kişilikler inşa edebilmeyi hedeflemeliyiz.

Güngör, “Unutmayalım ki bilgi eksikliğinin telafisi mümkün ama kişilik inşasının eksikliğinin telafisi kolay değildir.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.