12.01.2019

KYK Burs Sonuçları ne Zaman?

KYK Burs Sonuçları ne Zaman?
Haberin Yazısını Oku
KYK burs ve kredi neticeleri ne zaman açıklanacağını merak eden öğrenciler, internet üzerinden tarih detayı araştırmaya devam ediyor. 

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından açıklanacak olan KYK burs başvuru neticelerin heyecanı devam ediyor. 21 Ekim tarihinde sona eren KYK başvuruları milyonlarca öğrenci, KYK burs ve kredi başvuru neticeleri ne zaman açıklanacak.

GEÇEN SENE KYK BURS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANDI?

Geçtiğimiz sene KYK burs başvuru neticeleri 23 gün içerisinde açıklandığı düşünülürse, bu seneki KYK burs başvuru neticeleri 12 ya da 13 Kasım tarihinde öğrencilerin erişimine açılacağı öngörülebilir. 

Beyan ettikleri bilgiler dahilinde burs alması uygun görülmeyen öğrenciler, öğrenim kredisi imkanından faydalanabilecek. Burs ödemeleri ile aynı miktarlarda yapılan öğrenim kredisi ödemeleri, öğrencinin eğitim öğretim hayatını tamamlamasından sonra geri talep edilecek.

BURS VE KREDİ SONUÇLARI SONRASI TAAHHÜTNAME DETAYI

Kurumunun resmi web sitesinde taahhütname onayı olarak şu açıklama yapıldı: Burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin belirtilen tarihler arasında e-Devlet üzerinden burs/kredi onay işlemi ekranında yer alan “taahhütname onayı” yapmaları gerekmektedir.

BURS KESİLİRSE GERİ ÖDEMEK GEREKİYOR

Öğrenciye burs verilmekte iken, bursun kesilmesini gerektirecek bir durum ortaya çıktığında, bursun kesilmesini gerektiren durumun gerçekleştiği tarih itibariyle bursu kesilir. 

Bu tarihten sonra ödenen burs miktarları öğrenim kredisi borcuna dönüştürülerek, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre tahsil edilir.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.