12.01.2019

58 Bin Sözleşmeli Öğretmen Yararlanacak

58 Bin Sözleşmeli Öğretmen Yararlanacak
Haberin Yazısını Oku
Buna göre, öğretmenlerin bulundukları yerlerde 4 sene sözleşmeli 2 sene da kadrolu olmak üzere toplam 6 sene olan sözleşme süreleri, 3 sene sözleşmeli 1 sene da kadrolu olmak üzere toplam 4 seneye indirilecek şekilde yeniden düzenleniyor.

Böylece birinci sınıfta öğrencileri devralan bir öğretmen, dört sene sonunda öğrencilerini mezun ettikten sonra görev süresini tamamlayabilecek.

58 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN VAR

Sözleşmeli öğretmenler, ilk defa Ekim 2016'da atandı. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığında, 2016'senesinde 17 bin 858, 2017'senesinde 20 bin 797, 2018'de 19 bin 615 olmak üzere toplam 58 bin 270 sözleşmeli öğretmen fiilen görev yapıyor.

Mevcut sözleşmeli öğretmenler ile atama yapılacağı açıklanan 20 bin öğretmen de Bakanlığın yeni düzenlemesinden yararlanacak.

GÖREV SÜRELERİNİ DOLDURUNCA YER DEĞİŞİTİRME HAKLARI OLACAK

Öğretmenler atandıkları yerlerde üç senelik görev sürelerini doldurdukları tarih itibarıyla kadrolu öğretmenliğe atanacak ve aynı yerlerde bir sene de kadrolu öğretmen olarak görev yapacak.

Sözleşmeli öğretmenler, atandıkları yerlerde dört senelik görev sürelerini doldurdukları tarih itibarıyla diğer kadrolu öğretmenlere tanınan yer değiştirme haklarından aynı şekilde yararlanacak.

YENİ ATAMA İÇİN SÖZLÜ SINAVLAR ARALIKTA

Milli Eğitim Bakanlığınca, yeni ataması yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için ön başvurular 19-23 Kasım'da alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 3 Aralık'ta ilan edilecek, sözlü sınavlar ise 10-31 Aralık'ta yapılacak.

Alanlar bazında kontenjan belirlemeleri eğitim kurumların 2018-2019 eğitim ve öğretim senesi norm kadro güncelleme çalışmaları tamamladıktan sonra belirlenecek. Atanacak bu 20 bin öğretmen de MEB'in yeni düzenlemesinden yararlanacak ve sözleşme süreleri 3 artı 1 sene olacak.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.