12.01.2019

24 Kasım'da Öğretmenlere Gösterge Sürprizimiz Olacak

24 Kasım'da Öğretmenlere Gösterge Sürprizimiz Olacak
Haberin Yazısını Oku
Ek gösterge, devlet memurlarının maaşlarını, emekli ikramiye ve maaşlarının hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama metodudur. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor.

Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirlenir. Ek göstergesi 3 bin 600 olan bir memur, göstergesi 2 bin 500 olan bir memurdan emeklilikte daha çok ikramiye ve maaş alabiliyor.

AYLIK ÜCRET VE EMEKLİLİK RAKAMLARI DEĞİŞECEK

Memuriyette 30 hizmet seneyi dolduran ve 1. derecenin 4. kademesine ulaşmış olan yüksek öğretim mezunu personel arasında ek göstergeden yararlanmayan ya da ek göstergesi 3 bin 600'dan düşük olanların ek gösterge rakamlarının 3 bin 600 olarak belirlenmesi durumunda aylık ücretlerinde ve emekliliğe dair haklarında değişiklik yaratıyor.

UYKU DÜZENİM KALMADI

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, 2023 Eğitim Vizyonu'nu değerlendiriyor.

Bakan Selçuk, "Geldiğim gün çok yüksek bir beklenti oluştu. Hiçbir vaatte bulunmadan, kelime sarf etmeden böyle büyük bir beklenti oluşması benim sorumluluğum değil. 

Yine de ne yapacağız, nasıl yapacağımız üzerine uzun seneler çalışmamıza rağmen uyku düzenim kalmadı. Yeterince çalıştık mı? Sorusu aklımı çok meşgul ediyor. Elbette şikayet etmiyorum sadece sorumluluk benim değil, milletin. Bu bir millet, ülke ödevidir.

SİYASET BENİM İŞİM DEĞİL

Selçuk, "Siyaset çok birikim isteyen, mücadele azmi gerektiren, maraton koşmak anlamına gelen bir iş. Kendi açımdan bunu yapacağımı düşünmüyorum. Çok farklı yetenekler istiyor.

Bu nedenle benim gibi olan insanların siyasete girme azmi hep düşük oluyor. Böyle bir fırsat olursa, yapabileceğimiz bir şey varsa niye yapmayalım şeklinde bir girişim söz konusu oluyor. Bunu fonksiyonel buluyorum. Orta vadede bunun Türkiye için farklı kazançlara yol açacağını düşünüyorum.

ASIL İŞİMİZ KÜRESEL REKABETTİR

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Türkiye'nin eğitim meselesini bir yoluna koyduğumuzda bizim işimiz bitmiyor, asıl işimiz o zaman başlıyor. Mecazi olarak, yoğun bakımdan çıkalım sonra dünya ile mücadele etme imkanımız doğsun. Bizim asıl işimiz her zaman dediğim gibi küresel rekabettir.

SINAVDA SÜRPRİZ YOK

Dün örnek sorular çıkardık, dedik ki, hiç endişelenme bir sürprizle karşılaşmayacaksın. Biz sana her ay örnek sorular göstereceğiz. Öğretmenime, bu ezber sorusu değil, yorum sorusu. 

Bu çocuklara ezber yaptırarak bir yere varamayız. Başka bir öğrenme yöntemi arzu ediyoruz. Çocuklara ezber yaptırmayın. Biz size her türlü kaynağı karşılayacağız. Bunu bir LGS bağlamından çıkartıp bu bir eğitim kalitesi sorunudur. Büyük fotoğrafa bakmak lazım.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.