01.02.2019

YPG Gibi Türkiye’den Korkup Amerikalılara Diz Çöktü Bize Asker Gönderin

YPG Gibi Türkiye’den Korkup Amerikalılara Diz Çöktü Bize Asker Gönderin
Haberin Yazısını Oku
Kammenos, bir dönem ABD’nin de gündeminde olan Yunanistan’a askeri üs kurma planını gündeme getirdi.

YUNANİSTAN İÇİN ABD'NİN ASKERLERİNİ ÜLKEMİZDE BULUNDURMASI ÖNEMLİ

ABD Savunma Bakanlığı’nda Mattis ile bir araya gelen Kammenos’un, “Yunanistan’ın kendisini ABD’nin stratejik ortağı ve müttefiki olarak gördüğünü söylemek isterim. Yunanistan için ABD’nin askerlerini Yunanistan’da bulundurmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.

TÜRKİYE SINIRINA ÜS KURULSUN İSTİYORLAR

Kammenos’un bununla da kalmayarak ABD askerinin bölgedeki varlığını kuvvetlendirmesi gerektiğini de söylerken, ABD, askeri gücünü sadece Suda Körfezi’nde değil, Larissa, Volos ve Alexandropuli (Dedeağaç) bölgelerinde de kuvvetlendirmeli.

Yunanistan, F-16’ların güncellenmesi için 1.5 milyar dolarlık bütçe ayırma ve savunma bütçesini artırma kararı alırken, Mattis’in bu karardan dolayı memnun olduğunu söyledi.

TÜRKİYE'NİN YERİNİ NE YUNANİSTAN NE DE ÜRDÜN ALABİLİR

ABD ile Yunanistan arasında yakınlaşmaya Yunan basını geniş yer verirken, DW Türkçe’ye konuşan YunanistanAvrupa ve Dış Politika Vakfı (ELIAMEP) Direktörü Thanos Dokos, “Türkiye’nin yerini ne Yunanistan'ın, ne de ABD'nin güçlerini kaydırmak için görüştüğü diğer bir ülke olan Ürdün'ün alabileceğini düşünüyorum.

Bununla birlikte Trump yönetiminin alternatif ittifak arayışında olduğunu söyleyen Dokos, Kanımca Amerikalılar bu hamleleriyle doğrudan Erdoğan'a vazgeçilmez değilsin, başka seçeneklerimiz de var mesajını vermek istiyor.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.